Časopis za književnu i kulturalnu teoriju „k.“

Poziv za radove

Uredništvo 13. broja studentskog časopisa za književnu i kulturalnu teoriju „k.“ objavljuje javni natječaj za radove. Temat 13. broja glasi „Radnička kultura i književnost“. Sam temat je postavljen maksimalno široko. On podrazumijeva reprezentaciju radničke klase u kulturnim proizvodima (književnost, film …), književnost koja je pisana direktno od strane pripadnika radničke klase, infrastrukturu koja podržava ili stimulira proizvodnju književnosti ili drugih kulturnih proizvoda koji prikazuju ili su pisani od strane pripadnika radničke klase, trendove konzumacije kulturnih proizvoda (posebno književnosti) od strane pripadnika radničke klase na nekom području ili vremenu, teorije koje pokušavaju definirati što je to radnička književnost ili radnička kultura, radnička književnost ili kultura u sklopu ideologije ili strategija nekih političkih entiteta itd, itd. Dakle, bilo kakve analize koje uključuju radničku klasu i umjetničke proizvode potpadaju pod naše zanimanje.

Jedan od podtemata u prijevodnom bloku zasigurno će biti i fenomen tzv.
freeter književnosti u Japanu ili, kako se još naziva, japanske neoproleterske književnosti. Radi se o fenomenu koji nastaje u 90-im godinama i traje do danas, a koji je indirektna posljedica proboja neoliberalnih mjera u japansku ekonomiju i politiku. Dakle, radi se o književnom žanru koji nastaje ruku pod ruku s novim japanskim prekarijatom ili tzv. freeters. Također će se naći i prijevodni podtemat o radničkoj klasi i književnosti u Vajmarskoj Njemačkoj. Tu se primarno diskutira o pitanju kulturnog nasljeđa, odnosno je li radničkoj klasi potrebna neka njezina autohtona umjetnost ili je potrebno ili nužno nastavljati gajiti buržoaske kulturne tekovine. Također se diskutira o raznim sovjetskim uvozima u tadašnju Njemačku, poput radničkog korespondencijskog pokreta, i o mnogim specifičnim književnim i kulturnim fenomenima koji se razvijaju među i oko pripadnika njemačke radničke klase.

Posebno pozivamo studente humanističkih ili srodnih društvenih znanosti s područja zemalja bivše Jugoslavije da se odazovu svojim radovima. Tražimo radove koji nisu prethodno objavljivani.

Svoje radove i sve ostale upite možete poslati na našu e-mail adresu:

k.casopis@gmail.com

 

Rok za slanje radova: 1.6. 2015.