07.10. Geneza genocida: Cionistički projekt, velike sile i pitanje "izraelskog lobija“
Na godišnjicu Hamasovog masakra nad Izraelcima, koji je ujedno označio i pojačavanje vojnih akcija Izraela nad Palestincima koje se jedino mogu opisati kao genocid, naš suradnik Luka Krajač donosi vam podužu analizu zamršenog odnosa vojnih, političkih i financijskih interesa koji sežu još u 19. stoljeće i koji od tada oblikuju...
20.09. Kako sam popušio podvalu neoliberalnog kapitalizma
Posve iskreno, otvoreno i duhovito, naš suradnik Emil Čančar opisao je kako je pao na jednu grubu pojavu zvanu neoliberalni kapitalizam!
11.09. O radu u mirovini: “Socijalni kontakti su mi najvažniji, šolde nisu bitne!”
U Hrvatskoj živi nešto više od 1,2 milijuna umirovljenika. Njih 31.028, uz mirovinu, radi na pola radnog vremena. Najviše ih je u djelatnostima Trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala. Josip Bilić i Nenad Kečkeš umirovljeničke dane odlučili su ispuniti i radom za koji kažu da ih...
09.09. Palac gore za radnike - dijalektičke misli s autostopa
Ovo ljeto, sit svojih posve malih frustracija, shvatio sam da onome kojeg boli briga za svijet treba više i boli i brige. Zbog toga sam se odlučio na putovanje koje će mi to dati, koje će me približiti svijetu i ljudima na način koji ne samo da te tjera iz...
06.09. Jane McAlevey: Veliko naslijeđe sindikalne ikone
Jane F. McAlevey, istaknuta figura američkog radničkog pokreta, žestoka sindikalna organizatorica i znanstvenica preminula je 7.7.2024. u Muir Beachu u Kaliforniji. Tijekom neumornog rada naučila je desetke tisuća radnika širom svijeta strategije za preuzimanje odgovornosti za svoje sindikate i njihovo oblikovanje.
04.09. Neumorna Gordana: Kako rad u mirovini može promijeniti zajednicu
Gordana Orsag Pasanec, unatoč umirovljeničkom statusu, nije se povukla u tišinu. Naprotiv, postala je aktivistica koja svojim djelovanjem mijenja društvo i pokazuje koliko toga možemo o životu naučiti od naših starijih sugrađanki i sugrađana.
02.09. George Orwell - pisac i novinar koji je mario za radnike
Kao što to obično biva s velikim ličnostima, postoji puno načina na koje se može govoriti o Georgeu Orwellu, puno avenija koje vode do glavnog trga.
30.08. Ne miruju u mirovini - dvije žene koje grade bolju budućnost starijih, ali i mladih
Jeste li se ikada zapitali jesmo li društvo koje vodi računa o činjenici da je umirovljenička populacija vrijedan izvor znanja i iskustva?
28.08. Koliko je zapravo komunizma u Komunističkoj partiji Austrije?
Komunistička Partija Austrije (KPÖ) je 2021. godine privukla međunarodnu pažnju na sebe, kada je nakon pobjede na lokalnim izborima u Grazu Elke Kahr postala prva gradonačelnica drugog najvećeg grada Austrije. Ove godine su u gradu Salzburgu na lokalnim izborima postali druga snaga, a u cijeloj Austriji na europskim šesta, no...
23.08. Studentske veze Zagreba i Palestine - priča koja traje već 64 godine
Uvijek je dobro podsjetiti se na transnacionalnu solidarnost prema zemljama Globalnog Juga koju je unutar Pokreta Nesvrstanih prakticirala Jugoslavija, a samim time, i Hrvatska. Jedan od najzanimljivijih elemenata te solidarnosti bile su studentske razmjene koje su velikim dijelom postavile temelje našim lokalnim dijasporskim zajednicama Globalne Većine.
21.08. Pjesmom protiv patrijarhata - donosimo pregled najpopularnijh kroz povijest
U ožujku 2023. godine, TikTok je preplavila pjesma Labour britanske umjetnice Paris Palome. S vremenom je pjesma postala podloga za brojne videozapise kojima je zajednička tema položaj žena u društvu, obitelji, na radnom mjestu, u globalnim sukobima, prosvjedima, individualnim situacijama – ali prije svega, pjesma je mlađu generaciju pretežno zapadnjačkih...
16.08. U mirovini, a rade! Je li riječ o sili ili želji?
U suvremenim uvjetima, produženje životnog vijeka i očuvanje fizičkih sposobnosti starijih osoba dovode do nužne promjene u politici umirovljenja. Fleksibilnost postaje ključna riječ, omogućavajući umirovljenicima da rade dulje ili se prilagode poslovima koji su prikladni za njih.
14.08. Koliko (ne)brinemo za zdravstvene radnice i radnike
Mladi zdravstveni radnik Antonio Gale nedavno je imao priliku susresti se s kolegicama i kolegama iz cijele EU kako bi razmijenili iskustva o problemima s kojima se svakodnevno susreću u svom plemenitom poslu. Donosimo vam njegov osvrt s konferencije.
07.08. Dolazak kapitalizma na hrvatsko selo
Čitavo jedno stoljeće prije ukidanja feudalizma na području sadašnje Hrvatske, mnogim je seljacima oteta zemlja te su bili primorani raditi kao poljoprivredni proleteri. Radili su i do 18 sati dnevno, tempo rada je bio iznimno brz i zamoran, a plaća mala. U tom kontekstu se javlja socijalistički pokret na selu.
24.07. Što filozofija može ponuditi radnicima?
Odgovor na pitanje iz naslova pokušat ćemo dobiti analizirajući marksizam kao filozofiju djelovanja. Ono što je sigurno svakom radniku milo čuti je jedna od ideja marksizma - potpuno ukidanje rada!
22.07. Što možemo naučiti iz najvećeg štrajka u njemačkom zdravstvu
Godine 2022. vladalo je izvanredno stanje u sveučilišnim bolnicama najmnogoljudnije njemačke pokrajine, Sjeverne Rajne-Vestfalije (Nordrhein-Westfalen/NRW). Odvijao se najveći bolnički štrajk u njemačkoj povijesti, koji je trajao 77 dana.
19.07. 17. Subversive festival - zašto, kako i o čemu
Kako da bolje brinemo jedni o drugima? Može li automobil biti oružje u političkoj borbi? Moramo li se odreći užitaka da bismo bili odgovorni građani? Što je eksploatacija i sudjeluje li feminizam u njoj?
12.07. Ima li šanse za osnivanje Europske zdravstvene unije i koliko bi taj put trebao trajati?
Nakon pandemije Covid-19 došlo je i do niza promjena u funkcioniranju EU zdravstvene politike, koja nisu bila neočekivana, ali su ujedno pridonijela većoj integraciji zdravstvene politike nego što se pretpostavljalo te je učinjen veliki pomak prema tzv. Europskoj zdravstvenoj uniji (European Health Union) EZU. U ovoj kratkoj analizi kako je...
08.07. Nada Dimić: Od slave tekstilne industrije do simbola borbe za radnička prava
Kada otvorite ormar, prvo što vidite su košulje. One nisu samo odjevni predmeti, već simboli industrije koja je oblikovala živote mnogih žena. Te košulje, sašivene u 80-ima kada je tvornica tekstila “Nada Dimić” bila glavna za našu industriju, još uvijek vise u mom ormaru, a nosila ih je moja mama...
03.07. Izbori 2024. i klimatske promjene u Hrvatskoj: Svi su zeleni, a planet se zagrijava
Izbori 2024., koji se gotovo simultano odvijaju u većini država svijeta, prikazani su kao politička prekretnica za mnoga pitanja. Hoće li se rast populizma na periferiji Europe proširiti u središte, u Njemačku i Francusku? Hoće li Velika Britanija prekinuti niz nespretnih torijevaca? Hoće li se, s druge strane oceana, Donald...