19.12. Je li radnička klasa skrenula udesno?
Diljem svijeta svjedočimo političkim pomacima koji nagovještavaju da se radnička klasa sve više okreće desnim, a ponekad i ekstremno desnim opcijama. Što je uzrok tome?
17.12. Bello ciao
Poznati filozofski problem tramvaja ide ovako: promatrate tramvaj koji juri prema petero bespomoćnih osoba svezanih za prugu. Stojite pored poluge koju možete povući. Ako to učinite, tramvaj će biti preusmjeren na drugu prugu i spasit ćete petero sretnika. Međutim, na drugoj pruzi također leži zavezana jedna osoba.
13.12. Danas radite više i duže od kmetova u srednjem vijeku
Jedan od velikih mitova kapitalizma je da je smanjio količinu rada. Razlog za taj mit je činjenica da se količina rada uistinu smanjila s obzirom na rad prije 200 godina, odnosno spram 18. i 19. stoljeća. No kada se prošeta još malo dalje u prošlost, dolazimo do zanimljivih saznanja.
11.12. MAGA komunisti, suvremena ljevica i tko tu koga
Jeste li čuli za MAGA komuniste? Riječ je o pobornicima Donalda Trumpa i njegovih politika koji smatraju da će Trump donijeti komunizam!
09.12. Nedovršena republika - Émile Zola i radnički pokret
Francuska revolucija započela je 1789., no kada je završila, to nije sasvim jasno. Jasno je jedino da skoro cijelo stoljeće kasnije, kada je izašao Zolin Germinal, ona nije bila potpuno gotova.
07.12. Kako su kmetovi postali proleteri
Udžbenička povijest obično se bavi vladarima, a životi robova, sluga, kmetova i radnika joj izmiču. Kako bismo se kvalitetnije bavili radnicima i radničkim pravima u Hrvatskoj, važno je shvatiti što uopće znači biti radnik, odnosno uočiti jasnu razliku između kmetova koji im prethode te razliku između feudalizma i kapitalizma općenito.
05.12. Keir Starmer - ni ljevice ni radništva u politici čelnika Laburističke stranke
Ovogodišnji su izbori u mnogim europskim zemljama – primjerice, Belgiji, Njemačkoj (točnije, njemačkim državama Saskoj i Tiringiji), Austriji i Francuskoj, kao i Hrvatskoj – ojačali položaj desnice, ili je čak izravno doveli na vlast. No, u jednoj je europskoj zemlji na vlast došla nominalno lijeva stranka.
03.12. Ukradena djetinjstva: O dječjem migrantskom radu u SAD-u
U zadnjih godinu-dvije kroz američke medije provlači se tema dječjeg rada, posebno onog migrantskog. Mediji pišu o krizi, iznoseći podatke o opasnim poslovima koje ta djeca obavljaju radeći u smjenama od dvanaest pa čak i četrnaest sati, ozbiljnim ozljedama i smrtnim slučajevima po američkim tvornicama, klaonicama i gradilištima.
25.11. Bugarska - Balkan Balkana kojeg ni Kusturica ne bi mogao zamisliti
Karla Mikića životni i profesionalni put naveo je u Bugarsku. Magistar filozofije, informacijskih znanosti i politologije u svom radu se fokusira na probleme političke ekonomije, te ekonomske i političke teorije općenito. Za Radnička prava, na temelju godinu dana života u Bugarskoj, donosi glavne dojmove, zanimljivosti i pozadinu aktualnog stanja u toj...
21.11. Nepoznata sudbina Bogdana Syrotiuka ili zašto poziv na mir u Ukrajini ne mora uvijek biti rusko maslo
Dana 25. travnja 2024. Ukrajinska sigurnosna služba u gradu Pervomajsku u južnoj Ukrajini uhitila je ukrajinskog socijalista Bogdana Syrotiuka pod optužbom za veleizdaju, odnosno potkopavanje „teritorijalnog integriteta Ukrajine te služenje interesima Rusije“. Do danas njegova sudbina ostaje nepoznata.
15.11. Kolonizacija savjesti - za kime smijemo plakati?
Izraelski genocid nad palestinskim narodom u Gazi otkriva istinu koja raspršuje izmaglicu vladajuće ideologije. Ta je ideologija toliko prodorna da uvjetuje naša nesvjesna razmišljanja i afekte na način kojeg zovem „kolonizacijom savjesti“. U ovom članku pokušat ću razmotriti pitanje ideologije, nasilja i proizvoljnog biranja strana kako bih objasnio kako smo...
13.11. Od Katmandua do Zagreba - sudbine nepalskih radnika_ca u Hrvatskoj
Potplaćeni, u lošim smještajima, ucijenjeni, izloženi fizičkim napadima - tako bi ukratko mogli opisati sudbine brojnih migrantskih radnika_ca koji su posljednjih godina došli u Hrvatsku. Kako bi se njihovi glasovi čuli u Zagrebu je nedavno održan okrugli stol na kojem su zainteresirani iz prve ruke mogli čuti o svim problemima...
01.11. Kako su se odmetnici iz Die Linkea nametnuli na njemačkoj političkoj sceni
U modernoj povijesti Njemačke nove stranke rijetko se osnivaju, a još rijeđe u kratkom vremenu ostvare zamjetan uspjeh na izborima. Većina novih stranaka mora proći kroz više izbornih ciklusa kako bi izgradila dovoljnu podršku. No, nova njemačka stranka bivše ljevičarke Sahre Wagenknecht uspjela je ostvariti zamjetan uspjeh i postati ključan...
30.10. Kako odgojiti nasilnika
Ulicom kneza Miloša biciklisti s kockastim dostavnim ruksacima provlače se pored gomile. Poneki pita: “Čiji je ovo prosved?”, odgovaram: “Prosvjetari. Protiv nasilja”. Ravnodušno kimaju i pedaliraju dalje, uzbrdo. Ja ostajem, ali se istovremeno pitam jesam li na prosvjedu protiv nasilja ili za nasilje.
28.10. Znate li gdje se odvio prvi zabilježeni štrajk u povijesti radništva?
Baš negdje ovih dana u studenome, ali 1158. godine prije Krista, rad u egipatskom selu Set Maat bio je obustavljen. Tjednima radnici nisu primali obroke na koje su imali pravo, pa su odbili nastaviti raditi dok se situacija ne promijeni.
23.10. Zašto Grci rade najduže u Europi?
Dok se radno vrijeme diljem svijeta kroz radničke borbe, kolektivne ugovore i napredne zakone kontinuirano pokušava smanjiti, u Grčkoj je uveden šestodnevni radni tjedan!
21.10. Transformacija međunarodnog monetarnog sustava: Potraga za novom svjetskom valutom
Međunarodni monetarni sustav traje eto već 80 godina. Začet je 1944. u Bretton Woodsu dok su još trajali užasi Drugog svjetskog rata. Dogovorom 44 zemlje iz cijeloga svijeta dolar je obučen u zlatno ruho te postao nadređena i referentna valuta.
17.10. Banksy i semiotika ulične umjetnosti
Banksy je jedan od najpoznatijih suvremenih umjetnika, a istovremeno, skoro nitko ne zna njegov pravi identitet. Ova čudna mješavina slave i anonimnosti, odnosno njegova odluka da sakrije svoje pravo ime, proizlazi iz podvojenog odnosa koje društvo ima prema grafitima.
14.10. Bečki Volksstimmefest – od glazbe do političke debate
Na izborima u Austriji Komunistička partija Austrije (KPÖ) nije ušla u parlament, ali su rezultatom zadovoljni. Iako desetljećima nisu u parlamentu jednu tradiciju KPÖ održava ustrajno - Volksstimmefest. Donosimo izvještaj iz Beča.
07.10. Geneza genocida: Cionistički projekt, velike sile i pitanje "izraelskog lobija“
Na godišnjicu Hamasovog masakra nad Izraelcima, koji je ujedno označio i pojačavanje vojnih akcija Izraela nad Palestincima koje se jedino mogu opisati kao genocid, naš suradnik Luka Krajač donosi vam podužu analizu zamršenog odnosa vojnih, političkih i financijskih interesa koji sežu još u 19. stoljeće i koji od tada oblikuju...