Radnička prava

Medium feudalizam prikaz

07.12. Kako su kmetovi postali proleteri

Udžbenička povijest obično se bavi vladarima, a životi robova, sluga, kmetova i radnika joj izmiču. Kako bismo se kvalitetnije bavili radnicima i radničkim pravima u Hrvatskoj, važno je shvatiti što uopće znači biti radnik, odnosno uočiti jasnu razliku između kmetova koji im prethode te razliku između feudalizma i kapitalizma općenito.

Medium keith starmer dr%c5%bei govor

05.12. Keir Starmer - ni ljevice ni radništva u politici čelnika Laburističke stranke

Ovogodišnji su izbori u mnogim europskim zemljama – primjerice, Belgiji, Njemačkoj (točnije, njemačkim državama Saskoj i Tiringiji), Austriji i Francuskoj, kao i Hrvatskoj – ojačali položaj desnice, ili je čak izravno doveli na vlast. No, u jednoj je europskoj zemlji na vlast došla nominalno lijeva stranka.

Medium djeca beru pamuk

03.12. Ukradena djetinjstva: O dječjem migrantskom radu u SAD-u

U zadnjih godinu-dvije kroz američke medije provlači se tema dječjeg rada, posebno onog migrantskog. Mediji pišu o krizi, iznoseći podatke o opasnim poslovima koje ta djeca obavljaju radeći u smjenama od dvanaest pa čak i četrnaest sati, ozbiljnim ozljedama i smrtnim slučajevima po američkim tvornicama, klaonicama i gradilištima.

Medium krave na cesti negdje u bugarskoj

25.11. Bugarska - Balkan Balkana kojeg ni Kusturica ne bi mogao zamisliti

Karla Mikića životni i profesionalni put naveo je u Bugarsku. Magistar filozofije, informacijskih znanosti i politologije u svom radu se fokusira na probleme političke ekonomije, te ekonomske i političke teorije općenito. Za Radnička prava, na temelju godinu dana života u Bugarskoj, donosi glavne dojmove, zanimljivosti i pozadinu aktualnog stanja u toj...

Medium bogdan syrotiuk

21.11. Nepoznata sudbina Bogdana Syrotiuka ili zašto poziv na mir u Ukrajini ne mora uvijek biti rusko maslo

Dana 25. travnja 2024. Ukrajinska sigurnosna služba u gradu Pervomajsku u južnoj Ukrajini uhitila je ukrajinskog socijalista Bogdana Syrotiuka pod optužbom za veleizdaju, odnosno potkopavanje „teritorijalnog integriteta Ukrajine te služenje interesima Rusije“. Do danas njegova sudbina ostaje nepoznata. 

Medium djecak sjedi me%c4%91u ru%c5%a1evinama

15.11. Kolonizacija savjesti - za kime smijemo plakati?

Izraelski genocid nad palestinskim narodom u Gazi otkriva istinu koja raspršuje izmaglicu vladajuće ideologije. Ta je ideologija toliko prodorna da uvjetuje naša nesvjesna razmišljanja i afekte na način kojeg zovem „kolonizacijom savjesti“. U ovom članku pokušat ću razmotriti pitanje ideologije, nasilja i proizvoljnog biranja strana kako bih objasnio kako smo...

Medium radnici na gra%c4%91evini

13.11. Od Katmandua do Zagreba - sudbine nepalskih radnika_ca u Hrvatskoj

Potplaćeni, u lošim smještajima, ucijenjeni, izloženi fizičkim napadima - tako bi ukratko mogli opisati sudbine brojnih migrantskih radnika_ca koji su posljednjih godina došli u Hrvatsku. Kako bi se njihovi glasovi čuli u Zagrebu je nedavno održan okrugli stol na kojem su zainteresirani iz prve ruke mogli čuti o svim problemima...

Medium sahra wagenknecht i suradnici

01.11. Kako su se odmetnici iz Die Linkea nametnuli na njemačkoj političkoj sceni

U modernoj povijesti Njemačke nove stranke rijetko se osnivaju, a još rijeđe u kratkom vremenu ostvare zamjetan uspjeh na izborima. Većina novih stranaka mora proći kroz više izbornih ciklusa kako bi izgradila dovoljnu podršku. No, nova njemačka stranka bivše ljevičarke Sahre Wagenknecht uspjela je ostvariti zamjetan uspjeh i postati ključan...

Medium upla%c5%a1eno dijete

30.10. Kako odgojiti nasilnika

Ulicom kneza Miloša biciklisti s kockastim dostavnim ruksacima provlače se pored gomile. Poneki pita: “Čiji je ovo prosved?”, odgovaram: “Prosvjetari. Protiv nasilja”. Ravnodušno kimaju i pedaliraju dalje, uzbrdo. Ja ostajem, ali se istovremeno pitam jesam li na prosvjedu protiv nasilja ili za nasilje.

Medium deir el medina luxor

28.10. Znate li gdje se odvio prvi zabilježeni štrajk u povijesti radništva?

Baš negdje ovih dana u studenome, ali 1158. godine prije Krista, rad u egipatskom selu Set Maat bio je obustavljen. Tjednima radnici nisu primali obroke na koje su imali pravo, pa su odbili nastaviti raditi dok se situacija ne promijeni.

Medium radnik

23.10. Zašto Grci rade najduže u Europi?

Dok se radno vrijeme diljem svijeta kroz radničke borbe, kolektivne ugovore i napredne zakone kontinuirano pokušava smanjiti, u Grčkoj je uveden šestodnevni radni tjedan!

Medium razli%c4%8dite nov%c4%8danice

21.10. Transformacija međunarodnog monetarnog sustava: Potraga za novom svjetskom valutom

Međunarodni monetarni sustav traje eto već 80 godina. Začet je 1944. u Bretton Woodsu dok su još trajali užasi Drugog svjetskog rata. Dogovorom 44 zemlje iz cijeloga svijeta dolar je obučen u zlatno ruho te postao nadređena i referentna valuta.

Medium djevoj%c4%8dica s balonom

17.10. Banksy i semiotika ulične umjetnosti

Banksy je jedan od najpoznatijih suvremenih umjetnika, a istovremeno, skoro nitko ne zna njegov pravi identitet. Ova čudna mješavina slave i anonimnosti, odnosno njegova odluka da sakrije svoje pravo ime, proizlazi iz podvojenog odnosa koje društvo ima prema grafitima.

Medium volksstimmefest %c5%beena dr%c5%bei dva prsta u zraku

14.10. Bečki Volksstimmefest – od glazbe do političke debate

Na izborima u Austriji Komunistička partija Austrije (KPÖ) nije ušla u parlament, ali su rezultatom zadovoljni. Iako desetljećima nisu u parlamentu jednu tradiciju KPÖ održava ustrajno - Volksstimmefest. Donosimo izvještaj iz Beča.

Medium sad izrael zastava

07.10. Geneza genocida: Cionistički projekt, velike sile i pitanje "izraelskog lobija“

Na godišnjicu Hamasovog masakra nad Izraelcima, koji je ujedno označio i pojačavanje vojnih akcija Izraela nad Palestincima koje se jedino mogu opisati kao genocid, naš suradnik Luka Krajač donosi vam podužu analizu zamršenog odnosa vojnih, političkih i financijskih interesa koji sežu još u 19. stoljeće i koji od tada oblikuju...

Medium emil i tisja

20.09. Kako sam popušio podvalu neoliberalnog kapitalizma

Posve iskreno, otvoreno i duhovito, naš suradnik Emil Čančar opisao je kako je pao na jednu grubu pojavu zvanu neoliberalni kapitalizam! 

Medium josip bili%c4%87

11.09. O radu u mirovini: “Socijalni kontakti su mi najvažniji, šolde nisu bitne!”

U Hrvatskoj živi nešto više od 1,2 milijuna umirovljenika. Njih 31.028, uz mirovinu, radi na pola radnog vremena. Najviše ih je u djelatnostima Trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala. Josip Bilić i Nenad Kečkeš umirovljeničke dane odlučili su ispuniti i radom za koji kažu da ih...

Medium neasfaltirani put

09.09. Palac gore za radnike - dijalektičke misli s autostopa

Ovo ljeto, sit svojih posve malih frustracija, shvatio sam da onome kojeg boli briga za svijet treba više i boli i brige. Zbog toga sam se odlučio na putovanje koje će mi to dati, koje će me približiti svijetu i ljudima na način koji ne samo da te tjera iz...

Medium jane mcalevey

06.09. Jane McAlevey: Veliko naslijeđe sindikalne ikone

Jane F. McAlevey, istaknuta figura američkog radničkog pokreta, žestoka sindikalna organizatorica i znanstvenica preminula je 7.7.2024. u Muir Beachu u Kaliforniji. Tijekom neumornog rada naučila je desetke tisuća radnika širom svijeta strategije za preuzimanje odgovornosti za svoje sindikate i njihovo oblikovanje.

Medium img 20240720 180531 574

04.09. Neumorna Gordana: Kako rad u mirovini može promijeniti zajednicu

Gordana Orsag Pasanec, unatoč umirovljeničkom statusu, nije se povukla u tišinu. Naprotiv, postala je aktivistica koja svojim djelovanjem mijenja društvo i pokazuje koliko toga možemo o životu naučiti od naših starijih sugrađanki i sugrađana.