Dario Farcy: Nova savezništva u konfrontaciji s neoliberalizmom u Argentini

Objavljeno: 07.06.2019

Nakon izbora u Argentini 2015. godine na vlast dolazi neoliberalna vlada koja smjesta počinje implementirati preporuke MMF-a i Svjetske Banke u cilju produbljenja krize. Fleksibilizacija rada, rast cijena javnih usluga, deregulacija financijskog tržišta, smanjenje poreza na kapital, masovna otpuštanja, zaduživanje i smanjenje javne potrošnje su utjecali na nezaposlenost, siromaštvo, inflaciju i doveli do ekonomske paralize te povećali represiju i kriminalizaciju siromaštva i političkih organizacija.

Na radničko samoupravljanje u Argentini (Empresas Recuperasas por sus Trabajadores) i ostale oblike samoupravnih poduzeća koja proizvode za domaće tržište snažno je utjecalo smanjenje domaće potrošnje, povećanje cijena javnih usluga, inflacija i politički progoni. S druge strane, nova politika smanjenja javne potrošnje u potpunosti je utjecala na javne politike koje su dotad aktivno podržavale i pratile razvoj samoupravnih poduzeća i zadruga.

Zbog prekida dijaloga s predstavnicima državnog aparata, neke organizacije su počele razvijati nove politike s ciljem širenja sazvezništva. Pored ostvarivanja savezništva sa sindikatima i samoupravnim poduzećima, započinju se razvijati politike u suradnji sa sektorom tzv. popularne ekonomije. Ovaj sektor predstavlja neformalne radnike, društvene organizacije, ulične prodavače i zadruge.

Predavanje se osvrnulo na objašnjenje uzroka, uvjeta i ciljeva ovog široko postavljenog savezništva u konfrontaciji s neoliberalnim politikama. Dario Farcy (1987) je rođen u Buenos Airesu. Završio je političke znanosti, predavao je na temu društvene i solidarne ekonomije. Član je stranke Demokratskih socijalista. Aktivno sudjeluje u pokretu samoupravnih poduzeća u Argentini, član je vijeća direktora Fedecabe (Federacije samoupravnih zadruga u Buenos Airesu). Događaj je organizirao Centar za razvoj radničke participacije (CRRP), a predavanje je održano na engleskom jeziku, 30.5.2019. u prostoru SABA RH u Zagrebu.


Program je realiziran uz potporu "Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe"