Što je plaćeni dopust prema Zakonu o radu?

Plaćeni dopust propisan je člankom 86. Zakona o radu. Takav dopust se definira kao pravo radnika na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće za važne osobne potrebe, a takvo pravo radnik ostvaruje tijekom kalendarske godine. Kao primjer osobito važnih osobnih potreba navedeno je sklapanje braka, rođenje djeteta, teža bolest ili smrt članova uže obitelji.

Članom uže obitelji smatraju se: supružnik, srodnici po krvi u ravnoj liniji i njihovi supružnici, braća i sestre, pastorčad i posvojenici, djeca povjerena na čuvanje i odgoj ili djeca na skrbi izvan vlastite obitelji, očuh i maćeha, posvojitelj i osoba koju je radnik dužan po zakonu uzdržavati, te osoba koja s radnikom živi u izvanbračnoj zajednici, u životnom partnerstvu ili neformalnom životnom partnerstvu.

Radnik ima pravo na plaćeni dopust u ukupnom trajanju od sedam dana godišnje, osim ako nije drugačije uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Za vrijeme obrazovanja ili stručnog osposobljavanja i usavršavanja te obrazovanja za potrebe radničkog vijeća ili sindikalnog vijeća radnik također ima pravo na plaćeni dopust.

U slučaju darivanja krvi, radnik također ostvaruje pravo na jedan plaćeni slobodan dan, koji koristi na dan darivanja krvi ili prvi idući radni dan, osim ako se s poslodavcem ne dogovori drukčije ili ako kolektivnim ugovorom, sporazumom radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije drugačije uređeno. O namjeri darivanja krvi radnik je dužan, ako je to moguće, obavijestiti poslodavca najmanje tri dana unaprijed. Bitno je naglasiti da se za stjecanje prava iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom, razdoblja plaćenog dopusta smatraju vremenom provedenim na radu.