U petom broju Rad.-a objavljen je i kratki tekst o suradnji sindikata i udruga civilnog društva unutar različitih platformi na temu diskriminicije LGBTI osoba na radnom mjestu.
Početkom godine u Zagrebu i Rijeci pokrenut je projekt pod nazivom “LGBTI ravnopravnost na radnom mjestu”, s ciljem jačanja kapaciteta udruga za ljudska i radnička prava i sindikata po pitanju diskriminacije LGBTI osoba na radnom mjestu. Iako su, prema istraživanju Eurobarometra iz 2015, unutar Europske unije seksualna orijentacija i spolni identitet na drugom mjestu razloga diskriminacije na radu, odmah nakon etničke pripadnosti, sindikati u Hrvatskoj donedavno ovoj temi nisu pridavali previše pozornosti.
Neki su od razloga zasigurno fokusiranje sindikata na kolektivno pregovaranje, odnosno njihovo prilično usko shvaćanje sindikalnog rada, što je bio tipičan modus operandi većine domaćih sindikata proteklih desetljeća, ali i “osjetljivost” teme seksualnih manjina, čijim se problematiziranjem pojedini čelnici nisu htjeli zamjeriti dijelu članstva. Da se situacija u sindikalnoj percepciji vlastitog rada ipak mijenja, dokazala je suradnja sindikata i udruga civilnog društva unutar različitih platformi kojima se pokazalo kako se samo zajedničkim i koordiniranim radom na temama od općeg društvenog interesa može proizvesti pritisak na vladajuće, ali i senzibilizirati javnost.
Kao jedna od tema bliska jednoj i drugoj skupini – sindikatima jer je riječ o diskriminaciji na radu, a udrugama za ljudska prava jer je riječ o diskriminaciji manjina – pokazala se upravo tema diskriminacije LGBTI osoba na radnom mjestu. Tako su u lipnju 2015. održane dvije tribine na kojima su sindikalisti i članovi različitih udruga civilnog društva razgovarali o perspektivama povezivanja LGBT i radničkog pokreta, dok je gore spomenuti projekt prvi konkretniji rezultat njihova rada. Zanimljivost je projekta i uključivanje studenata u edukaciju i rad na polju radničkih prava LGBTI osoba, a jedan od rezultata trebala bi biti i izrada konkretnih smjernica za suzbijanje ovog tipa diskriminacije.
Izvor fotografije: portal VoxFeminae
Autor teksta:
Preporučite članak: