Međunarodni monetarni sustav traje eto već 80 godina. Začet je 1944. u Bretton Woodsu dok su još trajali užasi Drugog svjetskog rata. Dogovorom 44 zemlje iz cijeloga svijeta dolar je obučen u zlatno ruho te postao nadređena i referentna valuta.
Ovaj tekst, iako poduži, može se smatrati konciznim prikazom važnih objektivnih zbivanja, temeljem informacija otvorenog koda, uz pokušaj da prikaz bude svima razumljiv. Tekst se djelomice sastoji od osobnih procjena
i stavova.
Profesor emeritus Željko Garača, koji je bio i dekan Splitskog ekonomskog fakulteta, a koga sam zamolio prije objave da pročita početnu verziju ovog teksta, rekao je da tekst pretendira biti sveobuhvatan. U tom smislu predložio mi je da nešto proširim, a nešto pojasnim. Dao mi je neke sugestije vezano za povijesni kontekst pada Bretton Woods-a, i još ponešto, što sam nadogradio u tekstu.
Smatram da je time tekst dobio na kvaliteti, o sveobuhvatnosti ne mogu govoriti. Profesor nije htio ulaziti u neke moje osobne procjene i stavove, koje bi on, sukladno svojim, nešto drugačije razložio. O nekim mislima gospodina Garače pri kraju teksta.
No, da se vratimo na 1944. godinu. Američki Kongres se kao kakav globalni Suveren izdigao nad svijetom i odredio vrijednost zlata po cijeni od 35 dolara za uncu. Tečajevi drugih valuta unutar sustava bili su vezani za dolar. Amerika je svima garantirala kupovinu svog dolara isplatom u zlatu. Sjedinjene Države, pobjednice Drugog svjetskog rata, nisu doživjele ratna razaranja, u to vrijeme valjda su same proizvodile koliko i ostatak svijeta.
Svijet je prepoznao toliko veliku ekonomsku nadmoć i priznao Americi odgovornost nad međunarodnim monetarnim sustavom. Dogovor Bretton Woods težio je uravnoteženoj svjetskoj trgovini. Suficiti i deficiti trgovinske bilance morali su se uravnoteživati prodajom ili kupovinom zlata (dolara), na takozvanom 'zlatnom prozoru' kod Američke Središnje banke (Fed). Ubrzo je u valutnom sustavu došlo do stabilizacije. Međutim, samim izdizanjem američke nacionalne valute na svjetski pijedestal, ravnoteže nije moglo biti.
Zakonomjerno samom sporazumu dolar je naginjao deficitu. Zemlje potpisnice sporazuma zahtijevale su od SAD-a da uravnoteži svoju trgovinsku bilancu, kao što su i one uravnoteživale svoju. Američka administracija je kroz godine sve nešto hoće-neće petljala oko toga. Postojao je problem. Amerika je trebala smanjiti svoj deficit čak i ako bi to značilo usporavanje svjetske trgovinske razmjene i recesiju. Jedna stvar je bila očita, dolar je u svijetu bio tražena roba, Amerikanci su ga zakonomjerno tome štampali i kupnjom raznih proizvoda širili po svijetu, a da nisu mogli imali ekvivalent u količini zlata.