Large  b3a0054

Sindikat novinara Hrvatske i 38 europskih novinarskih sindikata i više od 20 nevladinih udruga za slobodu medija danas su poslali pismo najvišim diplomatima Europske unije pozivajući na suspenziju Sporazuma o pridruživanju između EU i Izraela i sankcije protiv onih koji su odgovorni za ratne zločine i opetovana kršenja međunarodnog prava. 

Pismo je sastavljeno na inicijativu Odbora za zaštitu novinara (CPJ). Među ostalima, supotpisali su ga Hrvatsko novinarsko društvo, Europska federacija novinara, Međunarodna federacija za ljudska prava (FIDH), Human Rights Watch (HRW), IFEX , Reporteri bez granica (RSF), Europski centar za pluralizam i slobodu medija (ECPMF)…

U pismu upućenome Josepu Borrellu Fontellesu, visokom predstavniku Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjedniku Komisije, te Valdisu Dombrovskisu, povjereniku EK za gospodarstvo koje radi za ljude ove organizacije od EU traže da poduzme mjere protiv dosad neviđenih ubojstava novinara od strane izraelskih vlasti i drugih kršenja slobode medija, što je u suprotnosti s izraelskim obvezama ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava (IHL).

"Ovo su raširena i sustavna zlostavljanja koja su počinile izraelske vlasti u Gazi, na Zapadnoj obali, u Izraelu i drugdje, što su dokumentirale ili priznale izraelske, palestinske i međunarodne nevladine organizacije, stručnjaci UN-a, Međunarodni sud i navedene su u zahtjevu tužitelja Međunarodnog kaznenog suda. Zbog tih kršenja trebalo bi suspendirati Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Izraela i daljnje ciljane sankcije EU-a protiv odgovornih. Nažalost, vlade 27 članica EU tek trebaju jednoglasno priznati, pripisati i osuditi zločine izraelskih snaga u Gazi. 

Od 7. listopada 2023., kada su borci predvođeni oružanim krilom Hamasa izveli brojne i koordinirane napade na civile i oteli taoce u Izraelu, Netanyahuova administracija poduzela je niz koraka bez presedana kako bi ograničila slobodu medija što je učinkovito rezultiralo uspostavom cenzorskog režima, upozoravaju sindikati i nevladine organizacije i nastavljaju:

Napadi izraelskih vlasti na novinare i slobodu medija koji su u tijeku i zahtijevaju hitnu akciju uključuju: 

Ubojstva novinara bez presedana: Organizacije za slobodu medija, uključujući Odbor za zaštitu novinara (CPJ), Reportere bez granica (RSF) i Međunarodnu federaciju novinara (IFJ) zabilježile su ubojstva više od 100 palestinskih novinara i medijskih djelatnika u Gazi , kao i dva izraelska i tri libanonska novinara, od 7. listopada, što ga čini najsmrtonosnijim razdobljem za novinare u desetljećima koliko su te organizacije prikupljale podatke. Mnogi od tih novinara nosili su novinarske oznake kada su ubijeni. Desetkovanje i raseljavanje novinarskog korpusa u Gazi značilo je da je ostalo manje lokalnih novinara koji će izvještavati o neprijateljstvima u Gazi.

Ciljana ubojstva novinara: CPJ je otkrio da su Izraelske obrambene snage (IDF) izravno ciljale i ubile najmanje pet novinara, a CPJ istražuje najmanje 10 drugih smrtnih slučajeva koji ukazuju na moguću metu IDF-a. Druge organizacije poput RSF-a vjeruju da bi broj ciljanih ubojstava mogao biti i veći. Dokumentiranje i provjera pojedinosti potrebnih za zaključak da je došlo do ciljanja, dok je pristup Gazi ograničen, a uvjeti prijavljivanja i dalje loši, teško je. Ciljano ili neselektivno ubijanje novinara, ako je počinjeno namjerno ili bezobzirno, ratni je zločin. U jednom od tih napada, IDF-ov tenkovski napad ubio je novinara Reutersa Issama Abdallaha u južnom Libanonu 13. listopada, što je dokumentirano opsežnim neovisnim istragama organizacija za ljudska prava i medijskih organizacija i potkrijepljeno opsežnom forenzičkom videoanalizom. Ozlijeđeno je još šest novinara. 

Zabrana pristupa neovisnih medija Gazi: Dok su neka ograničenja izvještavanja uobičajena u ratu, efektivna potpuna zabrana ulaska novinara u Gazu – kako stranih državljana tako i izraelskih i palestinskih novinara – je bez presedana u moderno doba. Novinari su bili u mogućnosti izvještavati s prve linije bojišnice u gotovo svakom većem sukobu u posljednja tri desetljeća: od Ukrajine do Ruande. Usporedbe radi, unatoč tome što je ured za medije izraelske vlade izdao medijske vjerodajnice za približno 2800 međunarodnih novinara za ulazak u Izrael od početka sukoba, samo je odabranim novinarima dopušten ulazak u Pojas Gaze - svi pod pratnjom izraelske vojske i uz ograničenja izvještavanja. Slijedom toga, više od 70 novinskih kuća i organizacija civilnog društva nedavno je pozvalo Izrael da odobri neovisan pristup Gazi. 

Rekordno veliki broj proizvoljnih pritvaranja: Od 7. listopada Izrael je uhitio najmanje 49 novinara i medijskih djelatnika - često bez optužnice - u, kako oni i njihovi odvjetnici, kažu odmazdi za njihovo novinarstvo i komentare. Najmanje 13 zadržano je u administrativnom pritvoru, politici prema kojoj vojni zapovjednik može pritvoriti pojedinca bez optužbe, obično na šest mjeseci, na temelju toga da ih spriječi da počine budući prekršaj, i produžavati neograničen broj puta. Primjenu ovog postupka UN je više puta proglasio oblikom proizvoljnog pritvora.

Prisilni nestanak: palestinske novinare Nidala Al-Wahidija i Haithama Abdelwahida pritvorile su izraelske vlasti 7. listopada, dok su izvještavali o napadu koji je predvodio Hamas u južnom Izraelu. Od tada, izraelske vlasti odbijaju otkriti informacije o tome gdje se nalaze, koje su pravne osnove za njihovo uhićenje, pa čak ni potvrditi da su još uvijek živi.

Optužbe o mučenju i zlostavljanju: Sve je veći broj novinara koji svjedoče o mučenju i zlostavljanju dok su ih izraelske vlasti uhićivale ili pritvarale. Iako je nedostatak pristupa Gazi omeo mogućnost istraživačkih organizacija da neovisno potvrde ove izvještaje, oni su u skladu s dokazima o sustavnom zlostavljanju zatvorenika u izraelskom pritvoru koje su dokumentirale organizacije civilnog društva i Ujedinjeni narodi.

Cenzura i nečuvena ograničenja slobode medija: Općenito, zakonske prepreke i otežavanje neovisnog izvještavanja unutar Izraela i okupiranog palestinskog teritorija pojačava se od 7. listopada. U Izraelu je sloboda medija ograničena sve većim brojem zabranjenih članaka, vladini dužnosnici koriste retoriku protiv novinara. U travnju 2024. Izrael je donio zakon koji ovlašćuje vladu da privremeno zabrani emitiranje međunarodnih informativnih kuća u Izraelu ako se smatraju prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, što je rezultiralo zatvaranjem Al Jazeere u Izraelu. U svibnju 2024. Izrael je privremeno zaplijenio opremu Associated Pressa za pružanje video prijenosa uživo Al Jazeeri. Također su u tijeku "gašenja interneta" koja sprječavaju da vijesti i svjedočanstva iz Gaze dopru do vanjskog svijeta, opsežne optužbe za uznemiravanje i zastrašivanje te izvješća da je više od 50 medijskih ureda uništeno ili oštećeno u Gazi.

Neprovođenje istrage ili pozivanje na odgovornost počinitelja: Unatoč opetovanim pozivima organizacija civilnog društva, nijedan od ovih napada, ubojstava ili drugih navoda o zlostavljanju protiv novinara nije transparentno ili sveobuhvatno istražen od strane IDF-a. IDF ima dugogodišnji obrazac nekažnjivosti koji prethodi sadašnjem sukobu: u svibnju 2023. CPJ je dokumentirao najmanje 20 novinara koje je ubio IDF u protekle 22 godine, uključujući američko-palestinsku novinarku Shireen Abu Akleh, a nitko nikada nije optužen ili odgovarao za njihovu smrt. Izraelske skupine za ljudska prava B'Tselem i Yesh Din neovisno su zaključile da kad se izraelska vojna istraga i provede, ona služi kao " mehanizam za izbjeljivanje ", otkrića koja podržavaju druge organizacije poput Human Rights Watcha.

Novinari imaju neizostavnu ulogu u dokumentiranju i izvještavanju o ratnim zločinima i drugim kršenjima ljudskih prava. Kumulativni učinak ovih zlouporaba je stvaranje uvjeta za informacijsku prazninu, kao i za propagandu te dezinformacije. Dok Izrael tvrdi da su njegovi postupci usmjereni na zaštitu njegovih građana, povijest pokazuje da su cenzura i uskraćivanje prava na informacije pogrešan put do mira ili sigurnosti. 

Stoga vam danas pišemo kako bismo pozvali na suspenziju Sporazuma o pridruživanju između Izraela i EU-a na temelju toga što je prekršio međunarodna ljudska prava i kazneno pravo te na usvajanje ciljanih sankcija protiv dužnosnika IDF-a i drugih odgovornih. 

Osim toga, europski čelnici trebali bi nedvosmisleno i javno zatražiti od Izraela da ispuni sljedeće zahtjeve oko slobode medija: 

Omogućite pristup i podržite slobodu izvještavanja 

Ukinuti blokadu neovisnog pristupa Gazi međunarodnim, izraelskim i palestinskim novinarima. 

Opozvati zakon koji vladi dopušta zatvaranje stranih medija i suzdržati se od bilo kakvog daljnjeg zakonskog ili regulatornog ograničavanja rada medija. 

Osloboditi sve palestinske novinare iz administrativnog pritvora ili koji su na neki drugi način zadržani bez optužnice. 

Zaštitite živote novinara 

Prekinuti neselektivno i namjerno ubijanja novinara. 

Jamčiti sigurnost svim novinarima, uključujući dozvolu dostave opreme za prikupljanje vijesti i sigurnosne opreme novinarima u Gazi i na Zapadnoj obali. 

Dopustite svim novinarima koji se žele evakuirati iz Gaze da to učine. 

Osigurati odgovornost i okončati nekažnjivost 

Transparentno reformirati svoje istražne postupke kako bi se osiguralo da sve istrage o navodnim ratnim zločinima, kriminalnom ponašanju ili kršenjima ljudskih prava budu brze, temeljite, učinkovite, transparentne, neovisne i u skladu s međunarodno prihvaćenom praksom. Istrage o zlostavljanju novinara tada se moraju promptno provesti u skladu s tim postupcima. 

Omogućite međunarodnim istražiteljima i organizacijama za ljudska prava, uključujući posebne izvjestitelje Ujedinjenih naroda (UN), istražitelje Međunarodnog kaznenog suda i Neovisnog međunarodnog istražnog povjerenstva UN-a o okupiranom palestinskom teritoriju i Izraelu, neograničen pristup Izraelu i okupiranom palestinskom teritoriju istražiti sumnje u kršenje međunarodnog prava od strane svih strana.

Zahvaljujemo na razmatranju naših zahtjeva. 

Potpisnici: 

Udruga europskih novinara (AEJ-Bugarska)
Udruženje novinara Albanije (AJA, Albanija)
Udruga poljskih novinara (SDP, Poljska)
Udruženje profesionalnih novinara Albanije (APJA, Albanija)
Udruga BH novinari (BHJA, Bosna i Hercegovina)
Kairski institut za studije ljudskih prava (CIHRS)
CFDT-Journalistes (Francuska)
Odbor za zaštitu novinara (CPJ)
Europski forum medija zajednice (CMFE)
Hrvatsko novinarsko društvo (CJA, Hrvatska)
Danish Union of Journalists (DJ, Danska)
(The) Zaklada Daphne Caruana Galizia
DISK Press Labour Union (DİSK Basın-İş, Turska)
Nizozemsko udruženje novinara (NVJ, Nizozemska)
Estonsko udruženje novinara (EAL, Estonija)
Mreža etičkog novinarstva (EJN)
EuroMed prava
Europski centar za slobodu tiska i medija (ECPMF)
Europska federacija novinara (EFJ)
Federacija udruga novinara Španjolske (Federación de Asociaciones de Periodistas de España, FAPE, Španjolska)
Free Press Unlimited (FPU)
Opće udruženje profesionalnih novinara u Belgiji (AGJPB/AVBB, AJP i VVJ, Belgija)
Human Rights Watch (HRW)
Mađarska novinska unija (HPU, Mađarska)
 IFEX
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS, Srbija)
Nezavisni sindikat novinara i medijskih djelatnika (SSNM, Sjeverna Makedonija)
Indeks cenzure
Institut malteških novinara (IGM, Malta)
Međunarodna federacija za ljudska prava (FIDH)
Međunarodna medijska podrška (IMS)
Međunarodni institut za tisak (IPI)
Unija novinara atenskih dnevnih novina (JUADN, Grčka)
Sindikat novinara Turske (Türkiye Gazeteciler Sendikası, TGS, Turska)
Luksemburško udruženje profesionalnih novinara (ALJP, Luksemburg)
Institut za raznolikost medija (MDI)
Nacionalna federacija talijanskog tiska (Federazione Nazionale della Stampa Italiana, FNSI, Italija)
Nacionalni sindikat novinara – Opća konfederacija rada (SNJ-CGT, Francuska)
Nacionalni savez novinara Ukrajine (NUJU, Ukrajina)
Norveška unija novinara (Norsk Journalistlag, Norveška)
OBC Transeuropa (OBCT)
 Ossigeno.info
Pakistanska tiskovna zaklada (PPF)
Unija periodičnog i elektroničkog tiska (PEPU, Grčka)
Portugalski savez novinara (SinJor, Portugal)
Reporteri bez granica (RSF)
Rory Peck Trust
Sindikat novinara Srbije (Sinos, Srbija)
Slovensko društvo novinara (Društvo Novinarjev Slovenije, DNS, Slovenija)
Sindikat novinara Slovenije (SNS, Slovenija)
Medijska organizacija jugoistočne Europe (SEEMO)
Španjolski savez novinarskih sindikata (Federación de Sindicatos de Periodistas, FeSP, Španjolska)
Švedska unija novinara (SJ, Švedska)
Sindikat kulture, umjetnosti i medija (UGS-Nezavisnost, Srbija)
Sindikat novinara Hrvatske (TUCJ, Hrvatska)
Sindikat medija Crne Gore (TUMM, Crna Gora)
Tursko novinarsko udruženje (Gazeteciler Cemiyeti Dernegi, GCD, Turska)
Savez bugarskih novinara (SBJ, Bugarska)
Sindikat novinara u Finskoj (Suomen Journalistiliitto, Finska)
Savez novinara Andaluzije (SPA-FeSP, Španjolska)

Foto: UNRWA

Zoran Pehar




    Preporučite članak: