
Multimilijarder vlasnik Amazona Jeff Bezos poslao je svoju zaručnicu i probranu žensku ekipu u svemir kako bi inspirirale druge žene na istraživačke pothvate. To je PR konstrukcija kojom su se poslužili kako bi prikrili poprilično prozirnu reklamu za njegovu svemirsku kompaniju podmazanu američkim javnim novcem. Sve bi se to donekle moglo prožvakati, izlet bogatih i slavnih u svemir, da nisu oko toga napravili toliku pompu i spektakl.
Bujicu površnih i neukusnih opaski i radnji članica ovog povijesnog putovanja malo tko mogao je probaviti, što su već pokazali komentatori diljem svijeta. Idemo redom.
Katy Perry: Pop zvijezda
Ova članica zvjezdanog tima najpoznatija je, trenutno od šestorke u svijetu najomraženija, a uvjerljivo je odnijela i titulu najgluplje. Nitko ne očekuje da pop zvijezda bude pametna, ali toliku količinu gluposti koje je izblebetala po slijetanju teško je podnijeti, a kamoli koherentno prepričati. Jedina poveznica koju sa svemirom ima je pjesma iz 2011. godine u kojoj pjeva o seksu sa svemircem. U kapsulu rakete izrazito falusnog oblika ponijela je tratinčicu. Nju je vratila na Zemlju (zar je mislila otvoriti prozor i pustiti ju da otpluta?), a čin je opisala kao poruku kćerkici Daisy kako je sve moguće kad sanjaš na veliko.
Nakon što se u svemiru povezala sa „božanskom ženstvenošću“, po slijetanju je kleknula te poljubila teksašku prašnjavu zemlju. Čitavo je vrijeme bila vrhunski našminkana. Njena je vizažistica dala detaljan intervju u kojem je pobrojala koju je sve šminku koristila te što je učinila kako bi izgled Katy bio postojan tokom 11-minutnog leta. Misija Katy Perry bila je konačno učiniti svemir glamuroznim i vratiti „ass u astronaut“.
Gayle King: domaćica programa Dobro jutro Amerika
Ova druga putnica jedina nije zračila oduševljenjem po slijetanju. Nju je s tla bodrila njezina najbolja prijateljica Oprah, dok su dvije Kardashianke i jedna sportska komentatorica uživo trabunjale prateći čitav proces. I King je poljubila tlo, ali inače se boji letenja pa je onda to opravdano.
Amanda Nguyễn: vijetnamsko-američka znanstvenica, žrtva seksualnog napada, aktivistica nominirana za Nobelovu nagradu
Evo jedne s iole relevantnom pozadinom i razlogom da ode u svemir, izuzev puke novčane moći i poznanstava. Uključenje Nguyễn trebalo je dati težinu svim PR-ovskim makinacijama. Više-manje sve su žene na letu izjavile kako im je „oduvijek bila želja otići u svemir“, no malo koje dijete za odrastanja to ne poželi. Gotovo nitko nije prenosio izjave Nguyễn, no one nisu niti bitne. Bitno je to da je ona poslužila kao token.
Aisha Bowe: znanstvenica, poduzetnica, zagovornica STEM-a i motivacijska govornica
Bowe je druga putnica koja se kuži u orbitalnu mehaniku ili neki drugi vid znanosti. Radila je u NASA-i, navodno kao stažistica vodila ture. Mediji nisu puno prenosili njene izjave jer su druge putnice također bitnije od nje. Njoj samoj bilo je bitno da joj frizura bude postojana čitavo vrijeme, pa je izvela eksperiment prije leta. Skoknula je do Dubaija da bi skočila iz aviona nakon što je došla od frizera. Test je bio uspješan.
Kerianne Flynn: producentica i filantropkinja
Najmanje glamurozna od svih članica misije, ova filantropkinja titulu producentice zaslužuje kroz ulijevanje kapitala u filmove. Planira ponovo u svemir.
Lauren Sanchez: autorica knjiga za djecu, novinarka, filantropkinja, pilotkinja helikoptera i astronautkinja
Žena bez koje ova misija ne bi bila moguća, zaručnica Jeffa Bezosa. Napisala je knjigu o disleksičnoj muhi, također je bila vrhunski našminkana. Za misiju je angažirala poznatog modnog dizajnera Oscara de la Rentu da osmisli svemirska odijela. Obožava pilotirati helikopterom, također u dizajnerskim kreacijama. Iako nije upravljala letjelicom, od sada se naziva astronautkinjom. Dapače, niti jedna od njih nije pritisnula niti jedan gumb ili gurnula kakvu polugu, provela mjerenje ili opažanje. Sve je bilo potpuno automatizirano. Kada su ovu novinarku pitali da opiše iskustvo, nije mogla doći do riječi. Zamolili su je da ipak proba. Sabrala se i rekla kako je pogledala kroz prozor i vidjela Mjesec. I to je to.
Težina ironije u tome da šestero žena odleti u svemir s ciljem inspiracije nadolazećih generacija žena u letjelici koja bez greške podsjeća na penis, a platio ju je treći najbogatiji čovjek na svijetu veća je od svih tona otpada koju je let proizveo. Kompanija je lagala BBC-u da je jedini nusproizvod sagorijevanja raketnog goriva bila vodena para. Kako i ne bi kad se sustavno i predano uništava sustav znanosti u SAD-u; vjerojatno su brojni već u laž povjerovali.
Ova „misija“ nije bila misija osnaživanja, nego reklama za svemirski turizam. Nisu provele nikakva opažanja, eksperimente ili mjerenja već su skvičale u kameru. Katy je promovirala svoju turneju. Izlet od 11 minuta koštao je između 0 i 28 milijuna dolara, cifra samog pologa po putniku je 150 000 dolara. Doslovna je poruka bila: ima se, može se.
Nedavno je vodeća znanstvenica NASA-e i klimatologinja Katherine Calvin otpuštena po Trumpovoj direktivi. Nije jedina. Bezosovim radnicima pauza se mjeri u milisekundi, ako je uopće dobiju. Nose pelene jer ne smiju na zahod, dostavljače se tjera da krše dopuštenu brzinu vožnje kako bi što prije dostavili pakete. Frances McDormand glumila je u Nomadlandu, kaže Vedrana Rudan: „režiserka Kineskinja pokazala je točno onoliko koliko je smjela“.
Filantropkinja Sanchez stajala je uz svojeg partnera na Trumpovoj inauguraciji pa shodno tome, odobrava njegove fašističke poteze, koje facilitira između ostalih i Bezos. Je li on osmislio slogan Washington Posta, čiji je vlasnik, „Demokracija umire u mraku“? Smije li se WaPo sprdati s ovom misijom kao što to čine svi drugi? Očito ne, jer iz te novine sve više odlaze renomirani kolumnisti i karikaturisti jer im brani izražavanje i izvještavanje o pojedinim temama.
Iako su izlet iskritizirali od New York Timesa do Pitchforka, glumica i modela poput Olivije Wilde, Olivije Munn i Emily Ratajkowski, naše su televizije o događaju na veliki dan poprilično nekritički, mlako izvijestile.
Ovu misiju omogućio je uzlet tehno fašizma. Uz Sanchez, mora da su i ostale putnice toga svjesne. Osim eventualno Katy Perry, lako je za pretpostaviti da nije znala i da ne zna. Žena je ipak mislila ostaviti tratinčicu u svemiru. Sumarno, misija je bila uspješna. Pokazala je da je sve moguće kad sanjaš na veliko, imaš bogate prijatelje, vrlo malo srama i/ili pameti, a napose empatije. Jer, koga briga ako si radnica u Amazonovu skladištu mora instalirati poseban spremnik za skupljanje mokraće u gaće. Najbitnije je da paket dođe ne na vrijeme, već što prije.
Objavu ovog teksta podržala je Zaklada Rosa Luxemburg – Southeast Europe sredstvima Ministarstva za vanjske poslove Savezne Republike Njemačke.
Foto: Blue Origin
Preporučite članak: