Na izborima u Austriji Komunistička partija Austrije (KPÖ) nije ušla u parlament, ali su rezultatom zadovoljni. Iako desetljećima nisu u parlamentu jednu tradiciju KPÖ održava ustrajno - Volksstimmefest. Donosimo izvještaj iz Beča.
Kako smo već istaknuli u prijašnjem članku, Komunistička Partija Austrije (KPÖ) postaje sve relevantnija, dok svojim djelovanjem dokazuje da 'komunističke' ideje mogu biti relevantne i učinkovite u suvremenom kontekstu kada se prilagode i primjene na način koji izravno koristi građanima. Prošle nedjelje, 29. rujna 2024., Komunistička Partija Austrije je sa skoro 2,5% ostvarila najbolji rezultat od 1962. godine, nakon što su na izborima 1959. godine pali ispod praga od četiri posto glasova.
Međutim, jedna stvar koja se skoro pa nikad nije promijenila, koliko god KPÖ bio ili ne bio u krizi, je Volksstimmefest, tradicionalni novinarski festival bivšeg KPÖ-ovog mjesečnika „Volksstimme“ (Narodni glas). Festival se održava svake godine od 1946. posljednjeg vikenda prije početka školske godine u Beču i privuče više desetaka tisuća posjetitelja. Lani ih je u samo dva dana, koliko festival traje, bilo čak 35.000, ove godine vjerojatno i više.
Za vrijeme realnog socijalizma su na Volksstimmefestu nastupali i poznati umjetnici i sportaši iz država Varšavskog pakta. Primjerice sovjetski klaun Oleg Popov, čehoslovački pjevač Karel Gott ili glumica Gisele May iz istočne Njemačke. Dizači utega iz Sovjetskog Saveza postavili su čak nekoliko svjetskih rekorda na Volksstimmefestu, kao na primjer u teškoj kategoriji Juri Petrovič Vlasov i Leonid Ivanovič Žabotinski.
Posjetili smo bečki Volksstimmefest, da vidimo kako taj festival povezuje političke ideje, kulturne sadržaje i građansku participaciju. Na prvi pogled, Volksstimmefest se doima kao klasičan ljetni festival, s brojnim štandovima s hranom, pićem i rukotvorinama, glazbenim pozornicama na kojima nastupaju lokalni i međunarodni bendovi te velikim zelenim površinama na kojima se okupljaju obitelji, mladi i stariji posjetitelji. Međutim, atmosfera je prožeta specifičnom mješavinom političke svijesti i kulturne angažiranosti.
Ove godine je festival bio u znaku parlamentarnih izbora, ali i uspjeha na dosadašnjim lokalnim izborima diljem Austrije. U Grazu su komunisti na lokalnim izborima 2021. godine dobili skoro 30 posto glasova i gradonačelnicu Elke Kahr, u Salzburgu ove godine 23 posto i zamjenika gradonačelnika Kaya-Michaela Dankla, a u Innsbrucku su nakon više desetljeća odsutnosti ponovo ušli u gradsko vijeće. Posebna pažnja bila je posvećena temama poput socijalne jednakosti, prava radnika, klimatske pravde i stambene politike, što su i glavni prioriteti Komunističke Partije Austrije. Političari, aktivisti i članovi zajednica okupili su se kako bi raspravljali o konkretnim mjerama i mogućnostima promjena unutar austrijskog političkog sustava.
Međutim, Volksstimmefest nije samo politički događaj za simpatizere KPÖ-a. Festival je postao platforma za okupljanje različitih naprednih pokreta, od ekoloških inicijativa do feminističkih organizacija. Na štandovima se moglo pronaći informativne materijale o aktualnim društvenim problemima, a brojne nevladine organizacije koristile su priliku za podizanje svijesti o svojim kampanjama.
Ono što posebno fascinira kod Volksstimmefesta jest njegova sposobnost da poveže politiku i svakodnevni život na način koji je pristupačan i inkluzivan. Mnogi posjetitelji dolaze prvenstveno zbog zabave i društva, ali ne mogu izbjeći političke poruke koje prožimaju festival. Na taj način, Volksstimmefest ostaje važna točka za političku mobilizaciju i društveni angažman u Austriji, čineći politiku nečim što je dio svakodnevnog iskustva, a ne samo apstraktna rasprava u parlamentu ili medijima, sasvim u stilu KPÖ-a.
Tijekom posjeta Bečkom Volksstimmefestu, imao sam priliku razgovarati s raznovrsnim sudionicima i posjetiteljima festivala, čija iskustva i perspektive ilustriraju kako ovaj događaj objedinjuje politiku, kulturu i društvenu angažiranost. Svatko od njih ima jedinstvenu priču, no zajedničko im je to što svi prepoznaju važnost ljevičarskih ideja u oblikovanju boljeg društva. Razgovarali smo s aktivistima, članovima KPÖ-a, sindikalnim predstavnicima i mladim studentima, a njihove izjave otkrivaju duboku povezanost s političkim vrijednostima koje festival promovira.
Nedim Klipo iz Sarajeva je strojarski inženjer i živi u Beču od 2016. godine. Trenutno je član glavnog odbora bečkog KPÖ-a te sekretar općinske organizacije KPÖ Ottakring-Hernals, koja pokriva 16., 17., 18. i 19. okrug Grada Beča.
Zašto si se odlučio učlaniti u KPÖ?
Politički sam aktivan od sedamnaeste godine. S politikom sam se počeo baviti još u Sarajevu, a čim sam se snašao u Beču, odlučio sam se aktivirati i u Austriji pa sam se tako 2018. godine učlanio u KPÖ. Imao sam iskustvo s manjim i slabijim organizacijama, koje su imale probleme financijske prirode ili jednostavno nisu imali prostora da se nalaze. KPÖ je, mislio sam, za razliku od takvih organizacija, već dugotrajna stranka s nekim osnovama, pa nisam morao “izmišljati toplu vodu” i odmah sam mogao početi s političkim radom. Međutim, KPÖ je tada bila u potpunom rasulu, i od tada zajedno sa drugim mladima radim na izgradnji stranke“ priča Nedim Klipo o svom austrijskom političkom iskustvu.