30.01. Liberalizacijska čorba Hrvatskih željeznica
24.01. O procesu izrade Arhiva radničkih borbi i interpretaciji podataka
Tekst nastao na osnovu izlaganja održanog na istraživačkom seminaru Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID) opisuje razloge nastanka te moguće upotrebe Arhiva radničkih borbi kao i vrijednost, ali i potencijalne učinke dokumentiranja radničkih akcija od 1990. do danas. Arhiv radničkih borbi uskoro bi trebao biti javno dostupan na internetu.
17.01. Migrantskim radom do profita za poslodavce
Poslodavci u Hrvatskoj su pred ljeto 2016. izrazili zabrinutost zbog manjka radnika za rad u sezoni, a kao jedno od rješenja nameće se zapošljavanje stranaca – u pravilu jeftinije radne snage iz susjednih država. O nelegalnom radu migrantskih radnika, neprihvatljivim uvjetima rada i smještaja, manjkavom zakonskom okviru, ali i kršenju...
27.12. Korijeni privatizacije zdravstvene zaštite u Hrvatskoj
Autorice analiziraju dugi put reformskih nastojanja koja su u hrvatskom zdravstvenom sustavu za cilj imala inaugurirati korelaciju „platne sposobnosti pacijenta i kvalitete zdravstvene zaštite kojoj može pristupiti“.
23.12. Mirna Rul: Uspon i pad sindikalnog pokreta u HŽ-u 1990-ih godina
Mirna Rul piše o razvoju sindikalne scene u Hrvatskim željeznicama tokom 1990-ih analizirajući uvjete uspona i pada željezničarskih radničkih organizacija koje u ratnom periodu čine najorganiziraniji i najborbeniji dio radničkog pokreta u Hrvatskoj.
21.12. Financijska analiza HEP-a
Goran Đulić (BRID) analizira financijska izvješća HEP Grupe i detektira razloge za loše poslovno vođenje poduzeća.
20.12. Dokad će se pisati na prazan želudac?
14.12. Eurofound – šesto europsko istraživanje o radnim uvjetima
05.12. Veliki štrajkovi strojovođa 1989. i 1990. godine i osnivanje prvih sindikata na željeznicama
Domladovac i Gonan pišu o tome kako su se odvijali veliki štrajkovi na željeznici neposredno prije Domovinskog rata i analiziraju razloge za nastanak prvih nezavisnih željezničarskih sindikata.
21.11. Zajedničko upravljanje kao princip socijalističkog guvermentaliteta
Dolenec napominje da koncept zajedničkog implicira dvostruku problematiku: vlasništvo i upravljanje. "Zajedničko ne predstavlja ničije vlasništvo, nego radije društveni resurs kojim upravlja zajednica." Pitanje vlasništva je neizostavno za pitanje upravljanja. Koja je onda razlika između javnog i zajedničkog vlasništva? Dolenec upozorava da se javne institucije stalno nalaze u opasnosti da...
15.11. Štrajkovi u Jugoslaviji 1980-ih godina
Matej Mikašinović-Komšo prikazuje najpoznatije štrajkove i rastući otpor radnika iz Hrvatske, Kosova, Bosne i Hercegovine te Makedonije prema ekonomskim mjerama i etno-nacionalizmu tijekom 1980-ih godina.
13.11. Civilno društvo i politički rad na ljevici
Tomislav Medak razmatra kritike na ulogu organizacija civilnog društva u implementiranju liberalnih reformi u Hrvatskoj i navodi polja moguće suradnje između organizacija civilnog društva, sindikata i lijevih političkih stranaka. Članak je izvorno objavljen u prvom broju časopisa 3k.
10.11. Neoliberalne mjere i radnički otpor u Jugoslaviji
Kako analizirati raspad Jugoslavije? Ćuća i Mikašinović-Komšo smatraju kako se za raspad Jugoslavije u obzir mora uzeti složena mreža čimbenika poput radničkih borbi i ekonomskih uvjeta koji su pospješili jačanje nacionalizama.
31.10. Kratka ekonomska povijest otoka Visa
18.10. Niti nostalgija niti amnezija - o važnosti radničkih borbi u Jugoslaviji kasnih 1980-ih
Izlaganje koje je održano na panelu Socijalizam na izmaku, 6. listopada 2016. u Galeriji Nova, u sklopu istraživanja i izložbe Kome treba poduzeće? Borovo 1988.-1991.
08.10. Liberalna kritika socijalizma - Devijantna modernizacija i tobožnja nespojivost jednakosti i slobode
Izlaganje koje je održano na panelu Socijalizam na izmaku, 6. listopada 2016. u Galeriji Nova, u sklopu istraživanja i izložbe Kome treba poduzeće? Borovo 1988.-1991.
29.09. Čemu služi sindikalno organiziranje i kakve veze ljevica ima s tim?
Jovica Lončar razmatra odnose između sindikata i političkih partija, analizira hrvatsko sindikalno polje nakon 1990. godine i formulira preduvjete za izgradnju stabilne i jake stranke na lijevoj političkoj platformi. Tekst je izvorno objavljen u prvom broju časopisa 3k.
18.09. Luka Koper - perspektivna tvrtka u neodgovornim rukama slovenske političke elite
Iz posljednjeg broja časopisa Rad. prenosimo tekst o recentnoj povijesti Luke Koper i borbi Sindikata dizaličara za spas luke.
13.09. Nogomet bez navijača ne vrijedi ni prebijene pare!
Razvoj modernog nogometa ide u smjeru odvajanja od vlastite zajednice i navijačke baze, o čemu svjedoče i domaće nogometne prilike u kojima su profit i oni koji ga drže postali vladari igre, a na navijače se gleda isključivo kao na remetilački faktor redovnom poslovanju.
07.09. Perspektive obrazovanja radnika: primjer ITAS-Prvomajske
Sandra Keitoue piše o tvornici alatnih strojeva ITAS-Prvomajska iz Ivanca i proaktivnom odnosu tvornice prema strukovnom obrazovanju na lokalnoj razini.