07.03. Brižni rad bez sindikata i socijalne države
Polaganim nestankom socijalne države, briga o starijim i nemoćnima u Austriji postala je pravi biznis u kojem rade često potplaćene radnice iz zemalja Istočne Europe bez adekvatne sindikalne zaštite.
07.03. Pobjeda prosvjetnih radnika u Zapadnoj Virginiji
Štrajk prosvjetnih radnika koji se proteklih dana odvijao u svim javnim školama Zapadne Virginije uspješno je okončan nakon što su državne vlasti pristale na povećanje plaća od 5 posto. Izuzetno velik odaziv i podrška lokalne zajednice osigurali su da ovaj štrajk prosvjetara bude glavna vijest, a pozitivan ishod borbe nastavnika...
28.02. Radna strana mjeseca
Ovog mjeseca, Radna strana mjeseca posvećena je temi porasta nejednakosti. Na primjeru najnovije porezne reforme u SAD-u, Jakov Kolak pokazuje koliko su dalekosežne posljedice podilaženja najbogatijim skupinama u društvu. Unatoč izuzetno lošim pokazateljima kada su u pitanju nejednakosti, SAD je također mjesto gdje proteklih godina možemo pratiti aktivne i snažne...
19.02. Maksimalni nadzor, minimalna plaća
Velik broj zatvorenika u Sjedinjenim Američkim Državama u sklopu služenja kazne uključen je u neki oblik radnog procesa, bilo da se radi o održavanju samih zatvora ili pružanju podrške u kriznim situacijama poput požara i potresa. Za taj rad zatvorenici dobivaju minimalnu naknadu, koja najčešće nije dovoljna za osiguravanje osnovnih...
08.02. Štrajkovi u slovenskom javnom sektoru - pošto je solidarnost?
Kada se na početku štrajkaškog skupa pred palačom Vlade čuje "Internacionala", to je za radnički pokret dobar znak. No brojni štrajkovi, koji se zadnjih dana odvijaju u javnom sektoru u Sloveniji, oslikavaju šire zamke i probleme s kojima se organizirano radništvo suočava. Premda trenutne okolnosti potiču borbenost sindikalnih organizacija, sve...
04.02. Aktivizam i istraživački rad u zdravstvu
Tekst nastao na osnovu izlaganja održanog na istraživačkom seminaru Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID) opisuje način rada BRID-ove grupe koja se bavi istraživanjem zdravstva.
31.01. Radna strana mjeseca
U novoj rubrici za Radnička prava, Jakov Kolak donosi pregled važnih vijesti iz svijeta rada za siječanj 2018.
25.01. Srpski radnici u Slovačkoj - agencije osiguravaju jeftini rad
Visoka nezaposlenost te niska minimalna plaća u Srbiji tjeraju tamošnje radnike na privremeni rad u inozemstvu, a već dulje vrijeme Slovačka im je najčešća opcija. Ondje im se nude poslovi u radno-intenzivnim industrijama, u velikim stranim tvornicama automobila, kućanskih aparata i sl., a na rad ih upućuju sumnjive, nerijetko neregistrirane...
16.01. Nedosanjani stan
Nikola Zdunić piše o neodgovarajućim politikama stanovanja u Hrvatskoj koje u posebno tešku situaciju stavljaju mlade ljude koji jako teško rješavaju stambeno pitanje. Zdunić ide dalje od mapiranja problema pa, temeljem istraživanja koje je provela grupa arhitekata, urbanista i politologa u kojem je i sam sudjelovao, predlaže moguća rješenja.
08.01. Borba za slobodno vrijeme
Najveći njemački sindikat IG Metall u rujnu ove godine pokrenuo je kampanju za skraćivanje radnog tjedna s 35 na 26 sati i tom akcijom na lijevu agendu vratio borbu za slobodno vrijeme radničke klase. Autorica članka Miya Tokumitsu argumentira u korist ove borbe, ukratko iznosi njezinu internacionalnu povijest, daje presjek...
28.12. Sindikat strojovođa u kontekstu sindikalne reforme i pada socijalizma
27.12. Brza moda - prepuni sweatshopovi i stampedo u Lidlu
Tekstilna industrija kakvu danas poznajemo postala je neodrživa, štetna za ljude i planet, a “brza moda” je njen posebno nakaradan oblik. Da bi se nametnuti brzi tempo proizvodnje održao, najvažnija je stavka jeftini ljudski rad, a takvoga ne nedostaje ni na našim prostorima.
27.12. Klasna borba u periodu ekonomskog rasta
Ako se pogledaju standardni pokazatelji – BDP raste 4 posto godišnje, izvoz premašuje uvoz – slovenska ekonomija izgleda prilično zdravo. No, zavirimo li malo dublje, situacija je daleko od idealne: kosturi ispadaju iz ormara. Srećom, sindikati nisu nijemi.
27.12. Ribarstvo u sjeni loših politika
Globalna ugroženost ribljeg fonda nagnala je mnoge države na politike zabrane izlova. Europska unija, kao i obično, odabrala je politiku koja male ribare tjera iz sektora, a prepušta ga najvećim ribarskim organizacijama. U takvom kontekstu zemlje poput Hrvatske zapostavljaju razvoj potrebne infrastrukture, riba dobiva na cijeni i odlazi u izvoz, a osiromašeno lokalno...
27.12. Uljanik - trn u investitorskom oku
Čini se da nam predstoji jedna od posljednjih epizoda u neizvjesnoj sudbini hrvatskih brodogradilišta. Pritom je posebno indikativna priča o pulskom Uljaniku, donedavno poznatome kao “jedinom zdravom” brodogradilištu. Njegovi poslovni problemi prelamaju se preko razjedinjenih radničkih interesa i turističke vizije razvoja grada.
27.12. Zakon koji uništava domove zdravlja
Hrvatski je zdravstveni sustav već godinama u izrazito teškom stanju. Premda se reklamira kao rješenje, novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti će to stanje samo pogoršati. Donosimo pregled njegovih najproblematičnijih aspekata, kako za zaposlene tako i za pacijente.
27.12. Skučenost prostora za zajednički rad
U procesu normalizacije nesigurnih oblika rada coworking prostori imaju specifičnu ulogu. S jedne strane mogu doprineti kvalitetnijim uslovima rada frilensera, s druge predstavljaju još jednu kariku u lancu eksploatacije prekarnih radnica i radnika.
27.12. Sedacija državnih apoteka
Neprestane promjene u provođenju apotekarske djelatnosti u Srbiji nisu unaprijedile poslovanje državnih ljekarni i položaj njihovih zaposlenika, a nisu utjecale ni na poboljšanje usluge i veću dostupnost lijekova svima kojima su potrebni. Kao i ostale oblasti srpskog zdravstva, i apotekarstvo ide u smjeru snažnije komercijalizacije i privatizacije.
27.12. Poduzetnički talent države
Slovenska se država nalazi u prilično neobičnoj situaciji: unutarnji i vanjski pritisci joj nameću prodaju imovine i poduzeća u njenom vlasništvu, dok istovremeno ona tim poduzećima upravlja profitabilno po kapitalističkim kriterijima.
27.12. Novi eksperiment u zemlji minimalne plaće
Rumunjska Vlada namjerava početkom iduće godine na snagu staviti zakon kojim se svi troškovi doprinosa na plaće prenose s poslodavaca na zaposlenike. Time ne samo što se dodatno degradira položaj radnika, već se oblikuju ekonomska proturječja koja bi mogla voditi izravno u recesiju.