26.05. Sindikalna borba nije uslužna delatnost
Mladen Jovičić (Sindikat dizaličara Luke Koper) povodom 10 godina sindikalne borbe dizaličara Luke Koper piše o praktičnoj formuli za organizaciju moćnog sindikata i izbjegavanju zamki pri tome.
25.04. Između stvarnosti i mitova iz zbornice - koliko i kako nastavnici rade?
13.04. Pravilnici o radu
12.04. Između radnika i čovjeka
11.04. Zagreb - iza fontane nazire se blato
31.03. Organiziranje migrantskih radnika
31.03. Promašena mjera - roditelj kao odgajatelj
29.03. Kontinuitet radničke borbe
29.03. Od ekonomije dijeljenja do dijeljene eksploatacije
29.03. Licemjerje privatnika, cinizam države i ugroženo zdravlje pacijenata
10.03. Sindikati i političke stranke - slučaj Laburističke partije u Velikoj Britaniji
Karlo Jurak analizira povijest odnosa Laburističke partije i sindikata u Velikoj Britaniji – uspjehe, neuspjehe i stranputice. Analizirajući ovu povijest i posebno uzimajući u obzir nedavne uspjehe Jeremyja Corbyna, Jurak nastoji ponuditi odgovor na najveći problemski zadatak hrvatske sindikalno-političke scene: kako razriješiti nepostojanje poveznica između sindikata i političkih stranaka ljevice?
08.03. Neisplata plaće je kazneno djelo
27.02. Zašto pomorstvo i dalje ostaje „kruh sa sedam kora“?
Mateo Ivčević analizira najčešće oblike kršenja Konvencije o radu pomoraca i razloge za podzastupljenost žena u časničkim kadrovima i pomorstvu općenito.
26.02. Zaštita zdravlja na radu - puki trošak za kapital
"Posljednja odluka Vlade RH, uz već ranije poprilično “oslabljen” Zakon o radu, a samim time i pogoršan položaj radnika, potpuno je u neskladu s političkom stvarnošću i sve nužnijom zaštitom zdravlja na radnom mjestu. Naime, na sjednici Vlade u siječnju 2017. godine prihvaćen je Akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva...
24.02. Bananizacija na štetu ljudi i okoliša
Uzgoj popularnog voća, koje primjerice u Velikoj Britaniji predstavlja proizvod na kojem vlasnici trgovačkih lanaca najviše zarađuju, uz pamuk troši više agrokemikalija od bilo koje druge kulture. Osim zatrovanog i monokulturnim uzgojem osiromašenog okoliša, bananizacija Ekvadora, Hondurasa, Kostarike ili afričkih zemalja često donosi i kršenje radničkih prava.
20.02. Upućeni i potplaćeni
Upućivanje radnika na privremeni rad u inozemstvo predstavlja jedan od rastućih oblika fleksibilnog zapošljavanja u okviru Europske Unije, zahvaljujući načelu jedinstvenog tržišta zasnovanog na slobodnom kretanju ljudi, usluga, roba i kapitala. “Upućenim/izaslanim” radnikom smatra se radnik kojega poslodavac privremeno upućuje na rad u drugu državu članicu. Trend upućivanja radnika u...
18.02. Izgubljeni u prijevodu
Iako je za našu kulturu, ekonomiju i svakodnevni život posebno važan, prevoditeljski rad sve se više gura u nesigurnu, prekarnu sferu, a prevoditelji postaju tek nužno zlo skupog biznisa.
17.02. Zagorska industrija vunenih tkanina – regeneracija ili zaborav?
ZIVT - regeneracija ili zaborav? naziv je izložbe održane u Green Room galeriji u Zaboku. Naziv izložbe dvosmisleno priziva tvornicu Regeneracija, u sklopu koje je ZIVT skončao, ali i samu prenamjenu, koja vodi ka zaboravu svega onog što je ZIVT za zabočki kraj značio.
14.02. Ekonomski rast
31.01. Klijentelističke prakse tutta forza
Iz rubrike „U fokusu“ sedmog broja časopisa RAD. prenosimo članak Gorana Matića o uzrocima i posljedicama političke dominacije IDS-a na teritoriju Istre koja je u posljednjih četvrt stoljeća rezultirala širenjem koruptivne klijentelističke mreže i degradacijom pozicije radničkih organizacija. Zapošljavanje „preko veze“, sabotiranje sindikalnog rada i povećavanje radnog opterećenja za preostale...