
14.01. Odjeci štrajkova strojovođa 1989. i 1990. godine u željezničkim središtima izvan Zagreba
Ovaj tekst svojevrsni je zaključak višegodišnjeg istraživanja štrajkova i radničkog udruživanja na Hrvatskim željeznicama tijekom 1989. i 1990-tih godina, kojim se - u sklopu šireg istraživanja povezanosti klasnih i nacionalnih nemira pod vodstvom Centra za mirovne studije i BRID-a - željelo vidjeti postoji li jasna korelacija između radničkih nemira u...
11.01. Uputa za (zlo)upotrebu
U novom izdanju Ćoravog sokaka naš stalni suradnik Davor Rakić objašnjava do kakvih bi zloupotreba mogla dovesti vladina odluka o povećanju neoporezivog iznosa nagrade radnicima. Poslodavac će moći platiti manje, a radnik će dobiti više. Svi na dobitku osim mirovinskih i zdravstvenih fondova i lokalne samouprave.
04.01. Patronažne sestre – terenski rad i privatizacija
20.12. Sezonski rad za stalno
U sklopu projekta “PoZor”, kojeg BRID provodi u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske, 17. studenog 2018. održana je radionica s mladim radnicima iz turističkog sektora. Fokus grupama u sklopu projektnog istraživanja nastojimo saznati na koji su način promjene radnog zakonodavstva utjecale na položaj mladih na tržištu rada. Turizam je ujedno...

15.12. Mamac minimalac
Vladina odluka o povećanju minimalne plaće sa 2.751 na 3.000 kuna isprovocirala je unisonu poviku na desnom krilu domaće ekonomske misli i djela. Zauzvrat, analitičari za Novosti objašnjavaju važnost minimalne plaće kao instrumenta socijalne i ekonomske politike: dovoljno je reći da nijedna članica EU-a nije to pitanje prepustila samo tržištu.

12.12. Privredni uspon i pad Plaškog

05.12. Tup skor
U novom izdanju Ćoravog sokaka naš stalni suradnik Davor Rakić analizira djelovanje udruge poslodavaca u dalekom Tunguzistanu.

04.12. Obrazovanje i klasa

03.12. Školovanje kadrova za izvoz
Iako je relativno nedavno veliki broj medicinskih sestra u Hrvatskoj bio na zavodu za zapošljavanje, danas one kronično nedostaju ovdašnjem zdravstvu. Razloga je mnogo, ali prevladava izostanak bilo kakve sustavne brige oko zdravstvenog kadra.

02.12. Uloga države u privatizaciji Petrokemije - cijena lošeg planiranja
Agonija je gotova: Petrokemija je privatizirana. Prodana je istim onim subjektima koji su godinama određivali njezinu sudbinu. Država je odigrala dosljedno protiv vlastitih interesa, a radnicima ostaje kvalitetan kolektivni ugovor i nada u dobre namjere novih vlasnika.

29.11. Socijalni rad nekad i sad
Znanost i profesija ovisne su o vremenu i realnosti u kojima nastaju te se s obzirom na njih mijenjaju i nadopunjavaju u skladu s filozofskim i ideološkim postavkama toga vremena. Socijalni rad kroz svoju je povijest pratio brojne promjene u društvu koje su izravno utjecale na njegovo djelovanje.

26.11. Socijalna država i radnički pokret
Socijalna država danas je u krizi. Dugogodišnjim razvojem neoliberalnih nacionalnih politika i probojem kapitalizma u sferu globalnog dolazi do (postepenog) raskida poslijeratnog (izraz "poslijeratni" odnosi se na Drugi svjetski rat) ugovora između rada i kapitala. Socijalna država, zamišljena kao intervencija u ekonomiju i (re)distribuciju bogatstva, na ideološkoj razini sve se...

15.11. Pitanje mirovina je političko pitanje
1. listopada u polupraznoj sabornici prihvaćen je prijedlog mirovinske reforme te je poslan na drugo čitanje, što znači da smo još jedan korak bliže do njenog izglasavanja. No, iz sabornice, ali i javne sfere, izostala je rasprava koja bi uzimala u obzir interes građana.

12.11. Dualno obrazovanje u Hrvatskoj - uvod
Ovaj tekst će se fenomenom dualnog obrazovanja pozabaviti nešto općenitije na način da u najkraćim crtama predstavi podrijetlo takvih programa, kako su dosada funkcionirali u Hrvatskoj, a sve sa svrhom da potakne kvalitetnu refleksiju o tome što njihova ekspanzija može značiti za radnička prava i djelovanje onih koji se u...

05.11. Radnički fondovi kao švedski put u socijalizam

28.10. Tržište kuca na vrata javnih knjižnica
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek poručila je zabrinutim knjižničarima da pri čitanju prijedloga novog Zakona zapravo nisu razumjeli što je pjesnik htio reći. Međutim, svjetski trendovi sugeriraju da knjižničari itekako shvaćaju što im se sprema.

26.10. Brodogradnja - Kraj ili početak velikog bunta?

24.10. Radničke borbe u Kini - Eskalacija pobune u shenzenskoj tvrtci Jasic
U svibnju ove godine započela je bitka radnika shenzhenske tvrtke Jasic za pravo osnivanje sindikata. Radnici su u međuvremenu, zbog razvoja događaja i podrške javnosti zadobili pažnju kineskih i međunarodnih medija. Donosimo pregled slučaja koji se u mnogočemu razlikuje od drugih štrajkova u Kini.

24.10. U neoliberalizmu možete biti vlastiti despotski šef

17.10. Udruživanje u sestrinskoj struci
U nastavku teksta o obrazovanju medicinskih sestara i profesionalizaciji sestrinstva, bavimo se strukovnim udruživanjem – još jednim faktorom koji je obilježio razvoj sestrinske struke. Već iz prvog pregleda dostupnih materijala jasno je kako su medicinske sestre rano shvatile prednosti zajedničkog nastupa i udruživanja za zagovaranje prava vlastite struke i prava...