Large odgojiteljice prosvjeduju

Da je štrajkom moguće izboriti kolektivni ugovor pokazuje nam primjer odgojiteljica u vrtićima u Vrsaru i Funtani! Nakon šest tjedana Sindikat obrazovanja, medija i kulture obustavio je štrajk u ovim vrtićima nakon što je osnivač, općina Vrsar, odlučila potpisati kolektivni ugovor.

Štrajk je bio uspješan, ističu u SOMK-u, jer je imao punu podršku roditelja, lokalne zajednice i zaposlenih u dječjim vrtićima u cijeloj Hrvatskoj pa je uspio potaknuti općinu i načelnika na socijalni dijalog sa sindikatom. Dijalog je rezultirao pristankom na potpisivanje kolektivnog ugovora sukladno visini materijalnih prava koja su postignuta tijekom štrajka, te dogovorom da se kolektivni pregovori ponovno pokrenu na jesen radi dodatnih povećanja.

Općina je pristala platiti radnicama 50 posto dana provedenih u štrajku, što je, uz potpisivanje kolektivnog ugovora, bio zahtjev sindikata, bez čijeg ispunjenja ne bi obustavili štrajk.

Štrajkovi u Slunju, Vrsaru i Biogradu na Moru, pokrenuli su lavinu nezadovoljstva zaposlenih u sustavu zbog nejednakih plaća i nepoštovanja Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju diljem Hrvatske, a uspjeh SOMK-a koji je postignut u Slunju i Vrsaru, ohrabrili su radnice i radnike diljem Hrvatske da se snažnije bore za svoja prava te su stvorili uvjete u kojima se općine i gradovi više neće moći tako nonšalantno odnositi prema kolektivnim pregovorima i socijalnom dijalogu sa sindikatima, ističe SOMK u priopćenju.

Podsjećamo, štrajk u Slunju je obustavljen nakon obećanja grada da će uskladiti plaće odgojiteljica u skladu sa Zakonom o obrazovanju.

"Očekujemo jednako uspješan ishod štrajka u dječjem vrtiću u Biogradu na Moru i apeliramo na gradonačelnika Ivana Kneza da se odazove na socijalni dijalog kako bismo obustavili štrajk i kako bi se radnice vratile na svoja radna mjesta. Isto tako, od Vlade RH očekujemo da se uključi u financiranje plaća radnica i radnika u dječjim vrtićima jer je to jedini način da se ukinu regionalne nejednakosti u plaćama te da se osigura da svi zaposleni u sustavu primaju jednake plaće za jednak rad", ističe SOMK u priopćenju. 

Najteža situacija za radnice je svakako Biograd na Moru. Grad kao osnivač odbija bilo kakve pregovore. Radnice u štrajku su ograničene na 28 kvadrata prostora u kojem borave, u vrtić je pozivana policija, zaštitari su na ulazu.... Tijekom nedavnog prosvjeda radnica u štrajku ispred gradske uprave dočekali su ih transparenti kojima se htio narušiti ugled SOMK-a, njegove predsjednica i radnica u štrajku. 

Posljednje što se dogodilo jest da je ravnateljica zatražila od radnica u štrajku da se privremeno vrate u grupe te da s djecom pripreme završnu priredbu za kraj pedagoške godine. Na odgovor radnica da se sukladno zakonu, u štrajku ne provodi odgojno-obrazovni rad te da do postizanja dogovora s osnivačem, neće prekinuti štrajk, ravnateljica je poslala pismo roditeljima u kojem navodi da zbog radnica koje su u štrajku, neće biti završne priredbe.

SOMK je ranije upozorio da osim što emocionalno ucjenjuje radnice u štrajku, koje se pokušavaju izboriti za dostojanstvene plaće, pismom pokušava roditelje okrenuti protiv njih i napraviti razdor koji bi stvorio novi pritisak na radnice. Dodatno, ravnateljica tvrdi da priprema završne priredbe ne spada u odgojno-obrazovni rad, čime otkriva vlastitu nestručnost i osnovno nepoznavanje odgojno-obrazovnih procesa u dječjem vrtiću u kojem joj je dano povjerenje za upravljanje.

Foto: SOMK

Zoran Pehar




    Preporučite članak: