Large ilustracija na kojoj pove%c4%87alom osoba gleda praznu stranicu

Ovaj tekst nastao je u sklopu suradnje Pravne klinike (njene grupe za zaštitu prava radnika) i portala Radnička prava, te je jedan u nizu tekstova kojima će se nastojati pružiti osnovne informacije o pravima, mjerama i zakonima vezanim uz područje rada i njegovu regulaciju.

Mnogi se studenti za vrijeme studija odlučuju za rad. Razlozi za to su razni, neki rade kako bi zaradili dodatni džeparac te stekli uvijek potrebno radno iskustvo, dok neki s druge strane rade jer su primorani, kako bi platili studij i život tijekom studiranja. Bez obzira na razlog, većina studenata se odlučuje za rad putem studentskog ugovora. Mnogi studenti pritom nisu upoznati sa svojim pravima, a koja uređuje Zakon o obavljanju studentskih poslova (NN 96/18, 16/20, dalje; ZOSP). Kako bismo bolje pojasnili prava studenata, prvenstveno je potrebno definirati pojam studenta, naručitelja posla i posrednika.

Student je osoba upisana u tekuću akademsku godinu visokog učilišta u Republici Hrvatskoj, to može biti redovan i izvanredan student, zatim to može biti i osoba koja je na razmjeni na visokom učilištu u Republici Hrvatskoj ili osoba koja je državljanin Republike Hrvatske, državljanin zemlje članice Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i Švicarske Konfederacije s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, koji studira na visokom učilištu izvan Republike Hrvatske. Oni pritom ne mogu imati zasnovan stalni radni odnos te ne smiju obavljati djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja, odnosno poljoprivrede ili šumarstva. ZOSP se primjenjuje i na osobu koja trenutno upisuje fakultet te također na osobu koja je završila studij na visokom učilištu u Republici Hrvatskoj te na građanina Europske unije, koji ima prebivalište u Republici Hrvatskoj, a završio je studij na visokom učilištu izvan Republike Hrvatske. Pritom te osobe ne smiju biti u radnom odnosu te navedena prava mogu koristiti ograničeno. Rok za osobu koja je trenutno u postupku upisa na fakultet je 3 mjeseca od završetka školske godine u kojoj je završila zadnji razred srednje škole, a za osobu koja završava studij taj rok traje najdulje do kraja te akademske godine u kojoj završava studij ili čak moguće do isteka razdoblja od 3 mjeseca od završetka studija. Student je također izvođač (u daljnjem tekstu: izvođač) koji obavlja poslove za osobu s kojom je sklopila ugovor o obavljanju studentskog posla.

S druge strane imamo naručitelja – to je osoba za koju student obavlja poslove. Treća osoba je posrednik ili podružnica posrednika. Uglavnom je to studentski centar, ali je isto tako moguće da se radi o visokom učilištu koje ima centar za studentski standard kao ustrojstvenu jedinicu te ima pritom i rješenje izdano od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih kojim se odobrava djelatnost posredovanja (čl. 2. ZOSP). Kako bi izvođač uopće mogao obavljati poslove za naručitelja, potrebno je da sklope ugovor o obavljanju studentskog posla. Taj ugovor je moguće sklopiti od samog dana upisa studija te pravo na sklapanje tog ugovora traje svo vrijeme studiranja, međutim ono ne može biti duže od dvostrukog vremena trajanja studija na prvoj i drugoj razini, dakle ne može ugovor biti sklopljen na vrijeme dulje od 6 godina, ukoliko prva razina studija traje 3 godine.

Nadalje, izvođač može raditi putem ugovora za obavljanje studentskog posla samo ako je upisan u tekuću akademsku godinu te je u prijašnjoj akademskoj godini ostvario bar 1 ECTS bod jer u protivnom posrednik ne može za njega posredovati. To se ipak ne primjenjuje ako student upisuje 1. godinu studija te na studenta koji je prethodne akademske godine opravdano prekinuo studij (razlozi: bolest, trudnoća, vojni rok i slično). Također, ukoliko je student već 2 puta promijenio studijski program te trenutno upisuje 3. studijski program (1. godinu iste razine), tada neće moći obavljati poslove putem ugovora za obavljanje studentskih poslova jer posrednik neće moći za njega posredovati. Ugovor o obavljanju studentskog posla sklapa se između izvođača, posrednika i naručitelja. Potrebno ga je sklopiti prije početka obavljanja posla te se njime izvođač obvezuje da će obavljati posao, naručitelj da će mu platiti naknadu te da će platiti naknadu posredniku, a posrednik ističe da je njegov zadatak djelatnost posredovanja te isplata sredstava izvođaču koja mu uplati naručitelj.

Ugovor o obavljanju studentskih poslova može se izdati, popuniti i potpisati u elektroničkom ili pisanom obliku. Najlakša opcija je preuzeti ugovor sa stranice web sustava posrednika (u pravilu je to studentski centar). Prijava u taj web sustav se obavlja s AAI korisničkim računom. Svaki potpisnik dobiva po jedan primjerak. Potrebno je svaki kalendarski mjesec sklopiti novi ugovor, međutim iznimno je moguće da se ugovor zaključi na dulje razdoblje (najduže do 45 dana), ali se pritom mora navesti razlog takvog sklapanja ugovora. Nakon što se posao obavi potrebno je potpisati izjavu od strane izvođača i naručitelja, a kojom se potvrđuje broj sati obavljena rada (čl. 10.; čl. 11. stavci 1., 2., 4. ZOSP).

Izvođač koji obavlja poslove za naručitelja putem ugovora o obavljanju studentskih poslova ima određena prava i određene obveze. Prvenstveno, on mora osobno obavljati preuzeti posao (u pitanju su poslovi koje izvođač može obavljati sam i bez nazočnosti naručitelja), a zauzvrat mu naručitelj za obavljeni posao isplaćuje naknade koje odgovaraju vremenu provedenom obavljajući posao. Minimalna naknada za obavljanje studentskih izračunava se na način da se iznos minimalne bruto plaće u Republici Hrvatskoj podijeli sa 160. Minimalna bruto plaća trenutno iznosi 840 eura te ukoliko se podijeli s 160, to je 5,25 eura po satu rada, koliko sada i iznosi minimalna naknada za obavljanje studentskih poslova. Treba napomenuti da je to minimalna naknada što znači da izvođač nipošto ne može raditi za manji iznos, ali uvijek može raditi za veći. Između ostalog, za rad noću, prekovremeni rad, rad nedjeljom te u vrijeme državnih blagdana student kao izvođač ima pravo na 50-postotno uvećanje naknade. Te naknade moraju biti isplaćene najkasnije u roku od 15 dana od završetka posla.

Nakon toga, zadatak je posrednika da u roku od 3 radna dana od dana uplate od strane naručitelja doznači taj iznos na račun izvođača. Ukoliko naknada nije isplaćena, posrednik mora zastupati izvođača u ostvarivanju njegova prava na naknadu te pritom mora poduzeti sve odgovarajuće pravne radnje. Ako ni nakon svih poduzetih odgovarajućih pravnih radnji ne dođe do isplate, posrednik će isplatiti izvođača iz vlastitih sredstava, tako da će izvođač u svakom slučaju biti namiren za obavljeni rad.

Dobivene naknade su oporezive, međutim postoji određeni limiti. Jedan limit se odnosi na iznos koji izvođač može zaraditi u jednoj godini, a da pritom bude i dalje porezna olakšica roditeljima. Taj iznos trenutno iznosi 3360 eura. Drugi limit se odnosi na iznos do kojega se ostvarena naknada ne oporezuje za studente koji više nisu porezna olakšica roditeljima, a on za 2024. godinu iznosi 10.080 eura. Također, ukoliko je tako ugovoreno ugovorom o obavljanju studentskih poslova, izvođač također ima pravo na naknadu za topli obrok, putne troškove i slično (čl. 9. stavci 9., 10. i 14.; čl. 12. stavci 2. i 7.; čl. 13. stavci 1., 2., 3. i 4. ZOSP).

Što se tiče samog obavljanja posla te mjesta i načina obavljanja, to određuje naručitelj, međutim pritom mora paziti na prava, ali i dostojanstvo izvođača. Dakle, prilikom određivanja mjesta i načina obavljanja posla, potrebno osigurati sigurne uvjete rada za studente, na način da se ne ugrožava zdravlje izvođača. Ako dođe do ozljede na radu, izvođač, tj. student je osiguran od strane posrednika pa ukoliko dođe do takve povrede naručitelj će odmah kontaktirati posrednika, a koji će potom kontaktirati osiguravajuće društvo te će zastupati izvođača u samom postupku ostvarivanja njegovih prava zbog ozljede na radu. Također, bitno je da se zaštiti izvođača od neželjenog postupanja nadređenih, suradnika i drugih osoba s kojima izvođač dolazi u susret prilikom obavljanja poslova kako bi se na taj način zaštitilo dostojanstvo izvođača. Isto tako, pravo je izvođača da, ukoliko dođe do neželjenog ponašanja i postupanja drugih, on se uvijek može obratiti osobi koja je ovlaštena za rješavanje pritužbi koje su vezane uz zaštitu dostojanstva tijekom obavljanja studentskih poslova, što je sve u skladu s trenutno važećim Zakonom o radu. Ako izvođač radi najmanje 6 sati dnevno, tada ima pravo tijekom radnog vremena na plaćeni odmor (stanku) koja traje najmanje 30 minuta (čl. 9. stavci 6. i 7.; čl. 13. stavci 5., 8., 9., 10. i 12. ZOSP).

Uvođenjem ZOSP-a 2018. godine te s njegovim izmjenama 2020. godine položaj studenata radnika značajno se popravio. Uvelike je olakšao njihov položaj na tržištu rada te im je dao određena prava koja im prije i nisu bila zagarantirana. Naravno, uvijek postoji prostora za napredak.

Pravna klinika Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu*
Palmotićeva ulica 30, 10 000 Zagreb
klinika@pravo.hr

*Pravna klinika u Zagrebu pruža besplatnu pravnu pomoć u prvom redu osobama slabijeg imovnog stanja i pojedinim odabranim, osobito ranjivim socijalnim skupinama. Građani kojima je potrebna pravna pomoć mogu se obratiti Pravnoj klinici radi dobivanja općih pravnih informacija i savjeta u obliku pravnih mišljenja. - https://klinika.pravo.hr/

Autorica teksta: Mihaela Glavica

Naslovna fotografija: Mohamed Hassan/Radnička prava

Pravna klinika




    Preporučite članak: