08.10. Liberalna kritika socijalizma - Devijantna modernizacija i tobožnja nespojivost jednakosti i slobode
Izlaganje koje je održano na panelu Socijalizam na izmaku, 6. listopada 2016. u Galeriji Nova, u sklopu istraživanja i izložbe Kome treba poduzeće? Borovo 1988.-1991.
29.09. Čemu služi sindikalno organiziranje i kakve veze ljevica ima s tim?
Jovica Lončar razmatra odnose između sindikata i političkih partija, analizira hrvatsko sindikalno polje nakon 1990. godine i formulira preduvjete za izgradnju stabilne i jake stranke na lijevoj političkoj platformi. Tekst je izvorno objavljen u prvom broju časopisa 3k.
18.09. Luka Koper - perspektivna tvrtka u neodgovornim rukama slovenske političke elite
Iz posljednjeg broja časopisa Rad. prenosimo tekst o recentnoj povijesti Luke Koper i borbi Sindikata dizaličara za spas luke.
13.09. Nogomet bez navijača ne vrijedi ni prebijene pare!
Razvoj modernog nogometa ide u smjeru odvajanja od vlastite zajednice i navijačke baze, o čemu svjedoče i domaće nogometne prilike u kojima su profit i oni koji ga drže postali vladari igre, a na navijače se gleda isključivo kao na remetilački faktor redovnom poslovanju.
07.09. Perspektive obrazovanja radnika: primjer ITAS-Prvomajske
Sandra Keitoue piše o tvornici alatnih strojeva ITAS-Prvomajska iz Ivanca i proaktivnom odnosu tvornice prema strukovnom obrazovanju na lokalnoj razini.
19.07. MOL ciljano uništava INA-u
28.06. Neizvjesna budućnost EU regulative o upućenim radnicima
Europska komisija je 8. ožujka predstavila prijedlog izmjena Direktive o prekogranično upućenim radnicima, a najznačajnija promjena sastoji se u pravilu da bi upućeni radnici morali biti plaćeni kao i domaći radnici (načelo jednaka plaća za jednak rad). Međutim, Odbor Hrvatskog sabora za europske poslove jednoglasno je odbacio prijedlog Europske komisije...
04.06. Abid ili o čistom zraku
Sarajevska svakodnevnica posljednjih je godina obilježena drastičnim zagađenjem zraka koji odražava socijalnu sliku glavnog grada BiH.
03.06. Patronažne sestre, svjedokinje socijalnih i zdravstvenih posljedica krize
Zanimanje patronažnih sestara, često degradirano u javnosti, ali i struci, postalo je zadnji stup obrane javnog zdravstva kao sustava koji skrbi kako za fizičko, tako i psihosocijalno zdravlje obitelji i zajednicu.
28.05. Građani “prestonice siromaštva” u odbrani egzistencijalnog minimuma
Južna Srbija i njen najveći grad Niš se suočavaju s konkretnim posledicama tranzicije: opštom nezaposlenošću i sve većim troškovima života, ali i živim građanskim otporom. Kada se u ovakvim socijalnim prilikama pre više od godinu dana na Nišlije sručio i neosnovano, višestruko uvećan račun za grejanje, građani i građanke mahom...
27.05. SINDIKALNE NOVOSTI: Nepravilnosti i nezadovoljstva u Sindikatu hrvatskih učitelja
25.05. LGBTI ravnopravnost na radnom mjestu
U petom broju Rad.-a objavljen je i kratki tekst o suradnji sindikata i udruga civilnog društva unutar različitih platformi na temu diskriminicije LGBTI osoba na radnom mjestu.
23.05. Kakva sudbina čeka javna poduzeća?
20.05. Politika majčinstva u vrijeme odumiranja socijalne države i oživljavanja desnice
Konzervativni apeli o zabrani pobačaja tek su najglasniji napad na ženska prava. No ispod površine radi se o kontinuiranom urušavanju zdravstvenog sustava u domeni ženskog zdravlja, a majčinstvo postaje luksuz u ovakvom radnom zakonodavstvu, napisala je Ivana Živković za peti broj RAD.-a, koji tematizira ženski rad.
03.05. Novi liberalni Zakon o radu i mogućnosti mobilizacije
Pierre Boutonnet iz francuskog saveza sindikata Solidaires za Radnička prava komentira novi Prijedlog Zakona o radu koji će u francuskom parlamentu biti predstavljen 3. svibnja, masovne prosvjede koji su uslijedili nakon njegove najave, kao i iznimno značajnu ulogu studenata, srednjoškolaca i studentskih plenuma u borbi protiv novog Prijedloga Zakona o...
01.05. Tko ne želi govoriti o uvjetima rada odgajateljica, neka šuti o pedagoškom standardu
Donosimo najavni tekst temata o ženskom radu petog broja časopisa RAD. koji izlazi u svibnju!
23.04. Tajna i tržište
21.04. Posljedice ekonomske politike na domaći agrarni sektor
Osvrtom na promjene u agrarnoj politici Republike Hrvatske te posljedice koje one ostavljaju na poljoprivredu u cjelini, s naglaskom na mljekarsku proizvodnju, autor teksta sagledava makroekonomske mjere Europske unije u sferi poljoprivrede te diskrepanciju u visini subvencija domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji između starih i novih članica EU. Želi li domaća politička...
07.04. Ministar je zabrinut jer liječnici odlaze u inozemstvo, a što je sa sestrama?
24.03. Neizvjesna budućnost autocesta
Izgradnja mreže autocesta uvjerljivo je najznačajniji infrastrukturni poduhvat u Hrvatskoj u tranzicijskom periodu. S obzirom na značaj turizma u domaćoj ekonomiji, važnost kvalitetne prometne infrastrukture ne može se precijeniti. No upravljanje autocestama bilo je obilježeno prvo brojnim korupcijskim aferama, a sada i planovima privatizacije radi otplate kredita. Iako je za...