20.02. Upućeni i potplaćeni
Upućivanje radnika na privremeni rad u inozemstvo predstavlja jedan od rastućih oblika fleksibilnog zapošljavanja u okviru Europske Unije, zahvaljujući načelu jedinstvenog tržišta zasnovanog na slobodnom kretanju ljudi, usluga, roba i kapitala. “Upućenim/izaslanim” radnikom smatra se radnik kojega poslodavac privremeno upućuje na rad u drugu državu članicu. Trend upućivanja radnika u...
18.02. Izgubljeni u prijevodu
Iako je za našu kulturu, ekonomiju i svakodnevni život posebno važan, prevoditeljski rad sve se više gura u nesigurnu, prekarnu sferu, a prevoditelji postaju tek nužno zlo skupog biznisa.
17.02. Zagorska industrija vunenih tkanina – regeneracija ili zaborav?
ZIVT - regeneracija ili zaborav? naziv je izložbe održane u Green Room galeriji u Zaboku. Naziv izložbe dvosmisleno priziva tvornicu Regeneracija, u sklopu koje je ZIVT skončao, ali i samu prenamjenu, koja vodi ka zaboravu svega onog što je ZIVT za zabočki kraj značio.
14.02. Ekonomski rast
31.01. Klijentelističke prakse tutta forza
Iz rubrike „U fokusu“ sedmog broja časopisa RAD. prenosimo članak Gorana Matića o uzrocima i posljedicama političke dominacije IDS-a na teritoriju Istre koja je u posljednjih četvrt stoljeća rezultirala širenjem koruptivne klijentelističke mreže i degradacijom pozicije radničkih organizacija. Zapošljavanje „preko veze“, sabotiranje sindikalnog rada i povećavanje radnog opterećenja za preostale...
30.01. Liberalizacijska čorba Hrvatskih željeznica
24.01. O procesu izrade Arhiva radničkih borbi i interpretaciji podataka
Tekst nastao na osnovu izlaganja održanog na istraživačkom seminaru Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID) opisuje razloge nastanka te moguće upotrebe Arhiva radničkih borbi kao i vrijednost, ali i potencijalne učinke dokumentiranja radničkih akcija od 1990. do danas. Arhiv radničkih borbi uskoro bi trebao biti javno dostupan na internetu.
17.01. Migrantskim radom do profita za poslodavce
Poslodavci u Hrvatskoj su pred ljeto 2016. izrazili zabrinutost zbog manjka radnika za rad u sezoni, a kao jedno od rješenja nameće se zapošljavanje stranaca – u pravilu jeftinije radne snage iz susjednih država. O nelegalnom radu migrantskih radnika, neprihvatljivim uvjetima rada i smještaja, manjkavom zakonskom okviru, ali i kršenju...
27.12. Korijeni privatizacije zdravstvene zaštite u Hrvatskoj
Autorice analiziraju dugi put reformskih nastojanja koja su u hrvatskom zdravstvenom sustavu za cilj imala inaugurirati korelaciju „platne sposobnosti pacijenta i kvalitete zdravstvene zaštite kojoj može pristupiti“.
23.12. Mirna Rul: Uspon i pad sindikalnog pokreta u HŽ-u 1990-ih godina
Mirna Rul piše o razvoju sindikalne scene u Hrvatskim željeznicama tokom 1990-ih analizirajući uvjete uspona i pada željezničarskih radničkih organizacija koje u ratnom periodu čine najorganiziraniji i najborbeniji dio radničkog pokreta u Hrvatskoj.
21.12. Financijska analiza HEP-a
Goran Đulić (BRID) analizira financijska izvješća HEP Grupe i detektira razloge za loše poslovno vođenje poduzeća.
20.12. Dokad će se pisati na prazan želudac?
14.12. Eurofound – šesto europsko istraživanje o radnim uvjetima
05.12. Veliki štrajkovi strojovođa 1989. i 1990. godine i osnivanje prvih sindikata na željeznicama
Domladovac i Gonan pišu o tome kako su se odvijali veliki štrajkovi na željeznici neposredno prije Domovinskog rata i analiziraju razloge za nastanak prvih nezavisnih željezničarskih sindikata.
21.11. Zajedničko upravljanje kao princip socijalističkog guvermentaliteta
Dolenec napominje da koncept zajedničkog implicira dvostruku problematiku: vlasništvo i upravljanje. "Zajedničko ne predstavlja ničije vlasništvo, nego radije društveni resurs kojim upravlja zajednica." Pitanje vlasništva je neizostavno za pitanje upravljanja. Koja je onda razlika između javnog i zajedničkog vlasništva? Dolenec upozorava da se javne institucije stalno nalaze u opasnosti da...
15.11. Štrajkovi u Jugoslaviji 1980-ih godina
Matej Mikašinović-Komšo prikazuje najpoznatije štrajkove i rastući otpor radnika iz Hrvatske, Kosova, Bosne i Hercegovine te Makedonije prema ekonomskim mjerama i etno-nacionalizmu tijekom 1980-ih godina.
13.11. Civilno društvo i politički rad na ljevici
Tomislav Medak razmatra kritike na ulogu organizacija civilnog društva u implementiranju liberalnih reformi u Hrvatskoj i navodi polja moguće suradnje između organizacija civilnog društva, sindikata i lijevih političkih stranaka. Članak je izvorno objavljen u prvom broju časopisa 3k.
10.11. Neoliberalne mjere i radnički otpor u Jugoslaviji
Kako analizirati raspad Jugoslavije? Ćuća i Mikašinović-Komšo smatraju kako se za raspad Jugoslavije u obzir mora uzeti složena mreža čimbenika poput radničkih borbi i ekonomskih uvjeta koji su pospješili jačanje nacionalizama.
31.10. Kratka ekonomska povijest otoka Visa
18.10. Niti nostalgija niti amnezija - o važnosti radničkih borbi u Jugoslaviji kasnih 1980-ih
Izlaganje koje je održano na panelu Socijalizam na izmaku, 6. listopada 2016. u Galeriji Nova, u sklopu istraživanja i izložbe Kome treba poduzeće? Borovo 1988.-1991.