27.12. Brza moda - prepuni sweatshopovi i stampedo u Lidlu
Tekstilna industrija kakvu danas poznajemo postala je neodrživa, štetna za ljude i planet, a “brza moda” je njen posebno nakaradan oblik. Da bi se nametnuti brzi tempo proizvodnje održao, najvažnija je stavka jeftini ljudski rad, a takvoga ne nedostaje ni na našim prostorima.
27.12. Klasna borba u periodu ekonomskog rasta
Ako se pogledaju standardni pokazatelji – BDP raste 4 posto godišnje, izvoz premašuje uvoz – slovenska ekonomija izgleda prilično zdravo. No, zavirimo li malo dublje, situacija je daleko od idealne: kosturi ispadaju iz ormara. Srećom, sindikati nisu nijemi.
27.12. Ribarstvo u sjeni loših politika
Globalna ugroženost ribljeg fonda nagnala je mnoge države na politike zabrane izlova. Europska unija, kao i obično, odabrala je politiku koja male ribare tjera iz sektora, a prepušta ga najvećim ribarskim organizacijama. U takvom kontekstu zemlje poput Hrvatske zapostavljaju razvoj potrebne infrastrukture, riba dobiva na cijeni i odlazi u izvoz, a osiromašeno lokalno...
27.12. Uljanik - trn u investitorskom oku
Čini se da nam predstoji jedna od posljednjih epizoda u neizvjesnoj sudbini hrvatskih brodogradilišta. Pritom je posebno indikativna priča o pulskom Uljaniku, donedavno poznatome kao “jedinom zdravom” brodogradilištu. Njegovi poslovni problemi prelamaju se preko razjedinjenih radničkih interesa i turističke vizije razvoja grada.
27.12. Zakon koji uništava domove zdravlja
Hrvatski je zdravstveni sustav već godinama u izrazito teškom stanju. Premda se reklamira kao rješenje, novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti će to stanje samo pogoršati. Donosimo pregled njegovih najproblematičnijih aspekata, kako za zaposlene tako i za pacijente.
27.12. Skučenost prostora za zajednički rad
U procesu normalizacije nesigurnih oblika rada coworking prostori imaju specifičnu ulogu. S jedne strane mogu doprineti kvalitetnijim uslovima rada frilensera, s druge predstavljaju još jednu kariku u lancu eksploatacije prekarnih radnica i radnika.
27.12. Sedacija državnih apoteka
Neprestane promjene u provođenju apotekarske djelatnosti u Srbiji nisu unaprijedile poslovanje državnih ljekarni i položaj njihovih zaposlenika, a nisu utjecale ni na poboljšanje usluge i veću dostupnost lijekova svima kojima su potrebni. Kao i ostale oblasti srpskog zdravstva, i apotekarstvo ide u smjeru snažnije komercijalizacije i privatizacije.
27.12. Poduzetnički talent države
Slovenska se država nalazi u prilično neobičnoj situaciji: unutarnji i vanjski pritisci joj nameću prodaju imovine i poduzeća u njenom vlasništvu, dok istovremeno ona tim poduzećima upravlja profitabilno po kapitalističkim kriterijima.
27.12. Novi eksperiment u zemlji minimalne plaće
Rumunjska Vlada namjerava početkom iduće godine na snagu staviti zakon kojim se svi troškovi doprinosa na plaće prenose s poslodavaca na zaposlenike. Time ne samo što se dodatno degradira položaj radnika, već se oblikuju ekonomska proturječja koja bi mogla voditi izravno u recesiju.
27.12. Dobra vijest o cijeni rada?
Ista cijena za isti rad načelo je uključeno u izmijenjenu Direktivu o upućivanju radnika iz jedne EU zemlje u drugu. Dok sindikalci opravdano slave, poduzetnici istočne Europe opravdano brinu.
27.12. Poskupljenja i porezi, mogućnosti i otpori
Iako se prema razglašenim pokazateljima hrvatska ekonomija “oporavlja”, javnost je neprestano bombardirana najavama novih poskupljenja i davanja. Sve to izaziva opravdano nezadovoljstvo, no ono ne nalazi uvijek suvisao izraz. U polemikama oko toga treba li više naplaćivati određenu imovinu ili “usluge”, sasvim se ignorira da je moguć i porezni sustav...
27.12. Sezonska eksploatacija bugarskih migrantskih radnika
Bugarski se radnici, zbog neprestanog smanjivanja socijalnih prava, nezaposlenosti i niskih minimalnih plaća, sve češće odlučuju napustiti zemlju. Najčešće su njihova odredišta poljoprivredne regije razvijenijih europskih zemalja u kojima nedostaje radne snage, jer domaće radništvo ne pristaje na tamošnje teške uvjete rada.
22.12. Prostitucija – uslužna djelatnost poput svake druge?
Rasprave o legalizaciji prostitucije u Francuskoj podijelile su ljevicu: dok manjina ustrajava na po žene inherentno opresivnom karakteru prodaje seksa, dijelovi ljevice – čak i one feminističke – u legalizaciji vide način snaženja položaja prostitutki. Mona Chollet ispituje uzroke te duboke podjele i oprečne logike argumentacije iz koje proizlazi.
22.12. Generalni štrajk metalaca
19.12. Povremeni rad za stalno
Samo nekoliko dana prije nego što je Vlada uputila prijedlog Zakona o studentskom radu na javnu raspravu, Mreža mladih Hrvatske objavila je svoje istraživanje o studentskom radu, izostanku kvalitetne regulacije i efektima koje taj izostanak ima po kvalitetu studiranja i život studenata. Istraživanje je istaknulo probleme s kojima se studenti...
12.12. Može li tekstil s margine?
14.11. Pitanje Jadrolinije je (i) naša stvar
16.10. Uzroci i posljedice mobbinga u zdravstvu
29.09. Bitka za minimalnu plaću u Bugarskoj
29.09. Ministarstvo probnih balona