30.04. Zašto (ne) biti amater?
23.04. Brodogradnja i kapitalizam: II. dio - Brodograđevna industrija u SFRJ u svjetskom kontekstu
U prošlom dijelu bavili smo se tehnološkom revolucijom na području pomorskog prometa koja je temeljito restrukturirala svjetsku kapitalističku proizvodnju i cirkulaciju. U ovom ćemo pokušati prikazati kako se jugoslavenski pomorsko-industrijski klaster razvijao do osvita takozvane „logističke revolucije“.
15.04. Nastavak privatizacije hrvatskog zdravstvenog sustava
Ovaj tekst je svojevrsni nastavak teksta koji se bavio korijenima privatizacije zdravstva u RH. U ovom tekstu pokriven je period nakon 1990-ih, do 2018. godine. Tekst kronološki pokriva proces privatizacije hrvatskog zdravstvenog sustava s fokusom na primarnu zdravstvenu zaštitu, a navedeni su samo neki ključni događaji.
12.04. Sustavno protiv sustava
Žuti prsluci nastavljaju s prosvjedima po Francuskoj već 21. tjedan u nizu. Pokret koji je krenuo kao prosvjed građana protiv poreza na fosilna goriva nastavio se kao pobuna Francuza protiv cijelog sustava, elitizacije političke kaste i sve veće polarizacije urbanih i ruralnih krajeva Francuske.
08.04. Sindikalno organiziranje medicinskih sestara - nekad i danas
U nastavku serije tekstova posvećenih školovanju i profesionalnom organiziranju medicinskih sestra, Astrid Maljković i Snježana Ivčić donose osvrt na sindikalno organiziranja medicinskih sestara u Hrvatskoj.
15.03. Bolsonarova kušnja
Brazilski predsjednički izbori podigli su prašinu u cijelome svijetu, ali se bura, nakon što su se iscrpile sve skandalozne izjave, već pomalo stišala. S druge strane, kontroverzni novoizabrani predsjednik Jair Bolsonaro predstavio je u veljači prvi dio obećanih reformi, koje se ukratko mogu sažeti u mantru privatizacija-investicije-neisplativost socijalnih struktura.
13.03. Alo-taksi Kina
06.03. Brodogradnja i kapitalizam: I. dio - Kontejnerizacija i terminali
Ovo je prvi u nizu tekstova iz serije "Brodogradnja i kapitalizam" koji se bavi istraživanjem temeljnog okvira u kojem djeluje svjetska brodogradnja, analizom specifičnog položaja pomorske industrije u SFRJ i dijagnozom silazne putanje hrvatske brodogradnje.
01.03. Dileme transnacionalnog kolektivnog pregovaranja
Multinacionalne kompanije, osnivajući tvrtke kćeri u nizu drugih država, došle su u priliku poslovanje organizirati na efikasniji način uzimajući u obzir lokalne okolnosti. Otvorenim ostaje pitanje političkog i pravnog okvira unutar kojeg bi radnici više poduzeća, (tvrtki kćeri) mogli svoje zajedničke interese artikulirati na razini multinacionalne kompanije. U tekst je...
06.02. People’s Health Assembly - medicina kao društvena znanost
Osamnaest godina nakon što je osnovana u Bangladešu, mreža People’s Health Movement (PHM) nedavno se vratila u Savar kod Dhake, gdje je održala četvrtu skupštinu. People’s Health Assembly 4 trajala je od 16. do 19. novembra i okupila je otprilike 1.400 društvenih aktivista i zdravstvenih radnika iz cijelog svijeta, s...
28.01. Solidarnost prije svega
22.01. Manekenstvo, nepriznati rad
14.01. Odjeci štrajkova strojovođa 1989. i 1990. godine u željezničkim središtima izvan Zagreba
Ovaj tekst svojevrsni je zaključak višegodišnjeg istraživanja štrajkova i radničkog udruživanja na Hrvatskim željeznicama tijekom 1989. i 1990-tih godina, kojim se - u sklopu šireg istraživanja povezanosti klasnih i nacionalnih nemira pod vodstvom Centra za mirovne studije i BRID-a - željelo vidjeti postoji li jasna korelacija između radničkih nemira u...
11.01. Uputa za (zlo)upotrebu
U novom izdanju Ćoravog sokaka naš stalni suradnik Davor Rakić objašnjava do kakvih bi zloupotreba mogla dovesti vladina odluka o povećanju neoporezivog iznosa nagrade radnicima. Poslodavac će moći platiti manje, a radnik će dobiti više. Svi na dobitku osim mirovinskih i zdravstvenih fondova i lokalne samouprave.
04.01. Patronažne sestre – terenski rad i privatizacija
20.12. Sezonski rad za stalno
U sklopu projekta “PoZor”, kojeg BRID provodi u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske, 17. studenog 2018. održana je radionica s mladim radnicima iz turističkog sektora. Fokus grupama u sklopu projektnog istraživanja nastojimo saznati na koji su način promjene radnog zakonodavstva utjecale na položaj mladih na tržištu rada. Turizam je ujedno...
15.12. Mamac minimalac
Vladina odluka o povećanju minimalne plaće sa 2.751 na 3.000 kuna isprovocirala je unisonu poviku na desnom krilu domaće ekonomske misli i djela. Zauzvrat, analitičari za Novosti objašnjavaju važnost minimalne plaće kao instrumenta socijalne i ekonomske politike: dovoljno je reći da nijedna članica EU-a nije to pitanje prepustila samo tržištu.
12.12. Privredni uspon i pad Plaškog
05.12. Tup skor
U novom izdanju Ćoravog sokaka naš stalni suradnik Davor Rakić analizira djelovanje udruge poslodavaca u dalekom Tunguzistanu.
04.12. Obrazovanje i klasa