03.12. Školovanje kadrova za izvoz
Iako je relativno nedavno veliki broj medicinskih sestra u Hrvatskoj bio na zavodu za zapošljavanje, danas one kronično nedostaju ovdašnjem zdravstvu. Razloga je mnogo, ali prevladava izostanak bilo kakve sustavne brige oko zdravstvenog kadra.
02.12. Uloga države u privatizaciji Petrokemije - cijena lošeg planiranja
Agonija je gotova: Petrokemija je privatizirana. Prodana je istim onim subjektima koji su godinama određivali njezinu sudbinu. Država je odigrala dosljedno protiv vlastitih interesa, a radnicima ostaje kvalitetan kolektivni ugovor i nada u dobre namjere novih vlasnika.
29.11. Socijalni rad nekad i sad
Znanost i profesija ovisne su o vremenu i realnosti u kojima nastaju te se s obzirom na njih mijenjaju i nadopunjavaju u skladu s filozofskim i ideološkim postavkama toga vremena. Socijalni rad kroz svoju je povijest pratio brojne promjene u društvu koje su izravno utjecale na njegovo djelovanje.
26.11. Socijalna država i radnički pokret
Socijalna država danas je u krizi. Dugogodišnjim razvojem neoliberalnih nacionalnih politika i probojem kapitalizma u sferu globalnog dolazi do (postepenog) raskida poslijeratnog (izraz "poslijeratni" odnosi se na Drugi svjetski rat) ugovora između rada i kapitala. Socijalna država, zamišljena kao intervencija u ekonomiju i (re)distribuciju bogatstva, na ideološkoj razini sve se...
15.11. Pitanje mirovina je političko pitanje
1. listopada u polupraznoj sabornici prihvaćen je prijedlog mirovinske reforme te je poslan na drugo čitanje, što znači da smo još jedan korak bliže do njenog izglasavanja. No, iz sabornice, ali i javne sfere, izostala je rasprava koja bi uzimala u obzir interes građana.
12.11. Dualno obrazovanje u Hrvatskoj - uvod
Ovaj tekst će se fenomenom dualnog obrazovanja pozabaviti nešto općenitije na način da u najkraćim crtama predstavi podrijetlo takvih programa, kako su dosada funkcionirali u Hrvatskoj, a sve sa svrhom da potakne kvalitetnu refleksiju o tome što njihova ekspanzija može značiti za radnička prava i djelovanje onih koji se u...
05.11. Radnički fondovi kao švedski put u socijalizam
28.10. Tržište kuca na vrata javnih knjižnica
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek poručila je zabrinutim knjižničarima da pri čitanju prijedloga novog Zakona zapravo nisu razumjeli što je pjesnik htio reći. Međutim, svjetski trendovi sugeriraju da knjižničari itekako shvaćaju što im se sprema.
26.10. Brodogradnja - Kraj ili početak velikog bunta?
24.10. Radničke borbe u Kini - Eskalacija pobune u shenzenskoj tvrtci Jasic
U svibnju ove godine započela je bitka radnika shenzhenske tvrtke Jasic za pravo osnivanje sindikata. Radnici su u međuvremenu, zbog razvoja događaja i podrške javnosti zadobili pažnju kineskih i međunarodnih medija. Donosimo pregled slučaja koji se u mnogočemu razlikuje od drugih štrajkova u Kini.
24.10. U neoliberalizmu možete biti vlastiti despotski šef
17.10. Udruživanje u sestrinskoj struci
U nastavku teksta o obrazovanju medicinskih sestara i profesionalizaciji sestrinstva, bavimo se strukovnim udruživanjem – još jednim faktorom koji je obilježio razvoj sestrinske struke. Već iz prvog pregleda dostupnih materijala jasno je kako su medicinske sestre rano shvatile prednosti zajedničkog nastupa i udruživanja za zagovaranje prava vlastite struke i prava...
15.10. Zabrana štrajka u Croatia Airlinesu
11.10. Američki radnici opet štrajkaju
Postojao je izraz u 80-ima koji je opisivao nespremnost američkih radnika na štrajkaške akcije. U užasnom štrajku kontrolora zračnog prometa 1981. godine predsjednik Reagan otpustio je preko deset tisuća radnika Sindikata profesionalnih kontrolora leta, skraćeno: PATCO. Navedeni događaj označava početak turbulentnog doba za proširenje članstva sindikata i sve teže odnose...
07.10. Mirovinska reforma - koliko je ženama loše
Najnovija reforma mirovinskog sustava u Hrvatskoj ponovno nije uspjela pronaći zadovoljavajuća rješenja za ozbiljne demografske društvene probleme. U žongliranju socijalnih prioriteta, deblji kraj ponovno su izvukle žene.
05.10. Socijalne nejednakosti u kreativnom sektoru Velike Britanije
Studija „Panic! Social Class, Taste and Inequalities in the Creative Industries[1]“ koju su, u sklopu projekata „Panic! 2018“, proveli sociolozi sa Sveučilišta u Edinburghu i Sheffieldu u suradnji s organizacijom „Create London“ ukazuje na značajnu isključenost žena, etničkih manjina[2] i pripadnika radničke klase iz kulturnog i kreativnog sektora Velike Britanije.
03.10. Poslodavci traže državni intervencionizam?!
U novom izdanju Ćoravog sokaka Davor Rakić analizira pojavu zanimljivog "intervencionističkog" trenda među domaćim poslodavcima.
01.10. Prije zatvaranja Rafinerije Sisak?
Industrijsko postrojenje koje je nekada zapošljavalo 3.500 ljudi, danas broji njih otprilike 600, ne računajući kooperante i tvrtke kćeri. No, i ovima preostalima uskoro prijeti gašenje radnog mjesta. Javnost je o tome saznala iz objavljenih mejlova, na koje Vlada RH kao strateški partner nije dala odgovor. Sindikati, posljednja nada radnika,...
25.09. Hitna služba
Služba hitne medicine ovog se ljeta našla u medijskom fokusu, ali je pritom uvelike izostala značajnija analiza uzroka problema s kojima se ona susreće. Kako je ustrojena hitna medicinska pomoć na području RH, koji su neki od njenih najvećih problema i na koji način im se može doskočiti pišu Iva...
23.09. Radništvo se masovno suprotstavljalo merama štednje osamdesetih godina
Pola miliona ljudi je krajem osamdesetih u Jugoslaviji učestvovalo u štrajkovima izazvanim tadašnjom ekonomskom krizom. Ipak, sindikati kao najznačajnije organizacije radništva nisu prepoznali ovu borbu kao svoju, to su učinile novonastale nacionalističke političke stranke.