Large prosvjednik ma%c4%91e palestinskom zastavom

U Zagrebu se sinoć dogodio prosvjed. Bio je to jedan od onih na kojem su se prosvjednice i prosvjednici stiskali na stazi da ne bi zakoračili na cestu, čekali zeleno svjetlo da istu prijeđu na svom prosvjednom putu. Poslovično nervozni zagrebački vozači trubili su. Ali ne zbog nervoze, nego za Palestinu. 

"Nitko ne reagira i svi se pravimo slijepi, cijeli svijet je slijep, nitko ne želi pomoći da se genocid nad nedužnim ljudima zaustavi", govori mi gospođa Slavica dok čekamo početak Marša solidarnosti s Palestinom ispred Filozofskog fakulteta u Zagrebu. 

Odbija nametnuti narativ da je kritiziranje postupaka Izraela antisemitizam. "Istrebljuje se jedna nacija i mi to sve gledamo uživo."

Njezina prijateljica Danijela dodaje: Ide live na Tik Toku, što od Palestinaca što od izraelskih vojnika koji objavljuju na Tik Toku i Instagramu strahote koje rade i za to imaju gomilu pristaša, to je strašno!".

Svo troje nas u razgovoru nije uspjelo pronaći odgovor na pitanje kako jedan narod koji je preživio strahotu zvanu Holokaust nije ništa naučio i kako sada istu stvar radi drugima.

Filozofski nije bez razloga izabran kao početna točka Marša. Na tom fakultetu djeluje inicijativa Studentice za Palestinu. Jedna od članica, inače i suradnica Radničkih prava, Eva Marija Jurešić u govoru je upozorila: 

"Preko godinu dana, Izrael ruši palestinske škole, fakultete, knjižnice. Ubija učenike, učitelje, studente i profesore. U Gazi od 12 sveučilišta nema više nijednog, a po zadnjim podacima ubijeno je preko 12 000 studenata i studentica.

Reakcija naših sveučilišta je šutnja koja traje već 14 mjeseci. Šutnja koja nije neutralna. Koja nije "ne-miješanje". Šutnja je sudjelovanje. Zašto postoji sveučilišta? Ako ne služe kritici političkih odluka, ako ne služe pozivanju na istinu i pravdu, ako ne služe odgovornom odnosu prema svijetu, naši fakulteti ne služe ničemu!"

Eva Marija drži govor ispred Filozofskog

Podsjetila je da mjesecima traže od uprave Filozofskog fakulteta da objavi osudu izraelskog genocida i prekine suradnju s izraelskim sveučilištima koja u genocidu sudjeluju. No, iz Uprave im ponavljaju da je jezik koji koriste - preoštar.

Kolonizacija savjesti - za kime smijemo plakati?

"Odbijamo sudjelovanje u licemjerju naših fakulteta. U licemjerju sveučilišta koja su odustala od promišljanja stvarnosti. Na kojima su prerezane veze teorije i prakse. Dosta je medicine bez skrbi o svima, dosta je prava bez pravde za svakoga, dosta je novinarstva bez izvještaja o svim zločinima i povijesti bez pamćenja svih perspektiva.

Studentske veze Zagreba i Palestine - priča koja traje već 64 godine

Naši studenti i studentice su od 60-ih godina u borbi protiv fašizma i imperijalizma ujedinjeni s palestinskim kolegama. Borba se nastavlja, u njoj smo rame uz rame", zaključila je svoj govor Eva Marija i za njega dobila gromoglasan pljesak. 

Jedna od žena koja je nosila transparent na Maršu je odvjetnica i članica Inicijative za slobodnu Palestinu Zrinka Golubić. Na pitanje zašto aktivizam i prosvjed odgovara: "Zato što mi je to prilika da jednostavno počnem vikati u ime pravde za slobodnu Palestinu i protiv šutnje relevantnih institucija. Ovo je genocid i to smo davno trebali reći, trebali smo uvesti sankcije sve moguće i prekinuti sve diplomatske veze s Izraelom." 

Zrinka Golubić drži transparent

No to se nije dogodilo.

Zbog šutnje, kaže, osjeća se užasno i tjeskobno. "Ja ne mogu vjerovati da se šuti o genocidu koji je na takvoj skali grozan i odvratan da bi za njega trebalo smisliti novo ime.

Geneza genocida: Cionistički projekt, velike sile i pitanje "izraelskog lobija“

Zašto se boje reći da je genocid genocid, pitam je. "Iz vlastitog interesa, stalno se radi o interesu politike, vlastitih interesa političara, a pojedinci iz zone komfora ne žele progovarati o ovoj temi", smatra Zrinka.

Jedan od onih koji hrabro govori je Majd Nasrallah, radnik u kulturi i palestinski aktivist. Možda nije fizički u paklu na Zemlji, koji je danas Palestina, ali sama činjenica da govori o Palestini može rezultirati zabranom Izraela da se vrati svojoj kući, ako se bude imao čemu vratiti. 

Majd Nasrallah dži govor

"Preplavljen sam emocijama. Nalazimo se u situaciji u kojoj stalno moramo projicirati svoje živote pred ljudima, što me osobno stavlja u vrlo nesiguran položaj. No, jako sam inspiriran i pun sam nade nakon što sam vidio ovaj prosvjed. Želim da ljudi shvate da njihovi postupci zaista imaju utjecaj na zaustavljanje genocida", poručuje Majd.

Norman Finkelstein za RP: Izrael je potpuno poludjela zemlja

Marš solidarnosti, okupio je nešto više od 700 ljudi. Iako smo kao novinari znali pratiti i prosvjede na koje bi došli tek organizatori i njihovi prijatelji, za ovaj nije bilo interesa većine mainstream medija. Možda su dogovorili da će preuzeti snimke od N1 ili Al Jazeere koji su bili ondje, uz nekoliko agencijskih fotoreportera i Hrvatske izvještajne novinske agencije. 

Povorka se uputila preko sjedišta Veleposlanstva SR Njemačke i blizine Gradske Uprave Grada Zagreba do trenutnog sjedišta Vlade RH u sklopu Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Prosvjednici ispred NSK

Organizatori marša su Mreža antifašistkinja Zagreba, Inicijativa za slobodnu Palestinu, Studentice za Palestinu, Štrajk za Gazu, Inicijativa za akademsku solidarnost i epistemičku pravdu, Centar za mirovne studije i Zagreb grad-utočište koji su istaknuli i zahtjeve:

🔻prekid šutnje političkih, akademskih i kulturnih institucija o genocidu nad Palestinkama i Palestincima jer su šutnja, ignoriranje i negiranje tih zločina jednaki njihovom odobravanju
🔻jasnu i nedvosmislenu osuda genocida i poziv na njegovo zaustavljanje kroz javne govore, obrazovne i kulturne inicijative
🔻prekid represije nad pokretima solidarnosti u Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Velikoj Britaniji, kao i drugim zemaljama diljem svijeta
🔻postupanje u skladu s međunarodnim pravom, uključujući prekid diplomatskih i trgovinskih odnosa s Izraelom, posebice onih vezanih uz vojnu opremu i oružje
🔻kulturni, akademski i ekonomski bojkot Izraela, uključujući prestanak kupovine izraelskih proizvoda, obustavu znanstvenih suradnji koje razvijaju vojnu tehnologiju te povlačenje investicija iz svih izraelskih projekata, osim onih koji se eksplicitno protive genocidu.

Okupljene prosvjednice i prosvjednici, mirno su se razišli s jasnom porukom: "Genocid je genocid, a otpor je sloboda!" 

Foto: Zoran Pehar

Zoran Pehar




    Preporučite članak: