28.03. Log off, mute, disconnect: pravo na odjavu nakon kraja radnog vremena
Gasite li službeni mobitel nakon kraja radnog vremena? Odjavljujete li se s poslovnih profila na računalu? Ignorirate li poslovnu elektroničku poštu izvan radnog vremena? Ako je vaš odgovor ne – ovo je tekst za vas. O problemu „always on“ (poslovne) kulture, radničkog prava na odjavu i koracima prema njegovoj regulaciji...
24.03. DŽEMPER ZA VINOGRAD: Ken Loach više nije mlad, ali je još uvijek gnjevan
"Riječ je o običnom čovjeku koji zna i želi raditi, samo pritom ne bi baš htio umrijeti" - mislimo svi, a piše naš Filip Peruzović koji u svom novom tekstu analizira aktualnost filmova "Sorry we missed you" i "I, Daniel Blake" Kena Loacha.
21.03. Prvi put kao (grčka) tragedija, drugi put kao (hrvatska) farsa: privatizacija luke Pirej i luke Rijeka
Termin privatizacija u glavama mnogih ljudi pali crvene alarme – ne bez razloga. Što se po tom pogledu događa s lukom Rijeka i kako slučaj luke Pirej stoji kao upozorenje o mogućim problemima s kojima će se luka i njezini radnici susretati piše naš Mateo Ivčević.
20.03. RADnička STIHija: Za kolegice i donositelje pošte
Jednom mjesečno na portalu Radnička prava objavljujemo slam poeziju Ivora Kruljca. Inspiriran tekstovima s portala, ali i vlastitim opažanjima, Ivor u svojoj poeziji radničke tematike na svima jasnom jeziku ispisuje kroniku suvremenog doba. U novoj RADničkoj STIHiji Ivor slavi žene i zahvaljuje se poštarima na njihovom radu.
17.03. Mogu li sindikati utjecati na obrazovne politike?
Mizerno plaćene učeničke prakse, nezaštićenost učenika strukovnih programa, katastrofalno kašnjenje usklađivanja školskih programa s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom, osviještenost mladih o važnosti sindikata i sindikalnog djelovanja samo su neki od problema kojima bi se sindikati mogli baviti kada je riječ o njihovom radu u području obrazovanja. Piše Nikola Buković.
14.03. Borbenost i prijateljstvo nogometnih sindikata
U nastavku serije tekstova o nogometnim sindikatima i radničkom organiziranju u nogometu naša Ivana Perić razgovara s Aldinom Džidićem iz Sindikata profesionalnih fudbalera BiH i Mirkom Poledicom iz Sindikata profesionalnih fudbalera Srbije Nezavisnost. Prvi tekst, razgovor s Mariom Jurićem, tajnikom Hrvatske udruge Nogometni sindikat, možete pročitati ovdje.
10.03. Privatni mirovinski sustavi u kontekstu zaduživanja (III): Druga i treća strateška točka – krize 2008. i 2020.
Kako krize utječu na privatizirane mirovinske fondove u svom trećem tekstu iz serije objašnjava Snježana Andrijević. Prvi tekst možete pročitati ovdje, a drugi ovdje.
08.03. Borbu moramo nastaviti!
Rosa Krog Broz i Nika Stiplošek su učenice 6.b razreda Osnovne škole Janka Leskovara u Pregradi. Za sebe kažu da su najbolje prijateljice koje vole snimati podcastove i raditi intervjue, a pokrenule su i web stranicu Novinarski par, na kojoj zajedno pišu tekstove. Zamolili smo ih da za Radnička prava...
07.03. Neravnopravne i u sportu
Činjenica da su sportašice plaćene značajno manje od sportaša notorna je. Ipak, pomaci da se ta rodna razlika u plaći otkloni minimalni su i spori. No, plaća nije jedini pokazatelj duboke rodne neravnopravnosti u sportu. Uoči 8. marta naš Josip Miličević još jednom pokazuje kako su ženska i radnička borba...
03.03. DŽEMPER ZA VINOGRAD: Svaki je štrajk uvod u sledeći
O nezavidnom statusu albanskih rudara u masivu Bulćiza (i njihovih pandana u vizuelnoj umetnosti) za našu rubriku o radničkoj umjetnosti i umjetnosti o radništvu „Džemper za vinograd“ piše Marko Stamenković.
02.03. Privatni mirovinski sustavi u kontekstu zaduživanja (II): Prva strateška točka - SAD
Nakon što je u prvom tekstu iz serije o privatnim mirovinskim sustavima u kontekstu zaduživanja objasnila osnovne probleme privatizacije mirovinskih sustava, Snježana Andrijević u drugom tekstu iz serije tumači prvu od tri ključne točke koje omogućavaju i podržavaju takav sustav.
23.02. Privatni mirovinski sustavi u kontekstu zaduživanja (I): hrvatski model privatizacije budućnosti
O problemima privatizacije mirovinskog sustava rijetko se govori. Rijetki progovaraju o štetnosti prepuštanja radničke budućnosti rukama financijskog tržišta, a još rjeđi o gubicima koje mirovinski fondovi generiraju. Donosimo vam seriju tekstova Snježane Andrijević koja obrađuje upravo tu temu.
22.02. DŽEMPER ZA VINOGRAD: Nedovršena budućnost
U rubrici o radničkoj umjetnosti i umjetnosti o radništvu „Džemper za vinograd“ donosimo vam prikaz romana „O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća“ Gorana Ferčeca (Fraktura, 2021).
15.02. Automatizacija ne štedi ni menadžere
Što su decentralizirane autonomne organizacije i kako bi one mogle promijeniti strukture poduzeća i organizacija objašnjava naš Nikola Kožul.
14.02. Karamel makijato i jednu sindikalnu iskaznicu, molim
„S našim podovima je sve u redu, radije počistite svoje antisindikalne taktike“, poručili su radnici američkog lanca kafića Starbucks svojim menadžerima koji su se latili metle nakon što su se radnici organizirali u sindikat. Piše naša Dunja Kučinac.
13.02. RADnička STIHija: Ljubav, maske, diplomatska dobrodošlica
Jednom mjesečno na portalu Radnička prava objavljujemo slam poeziju Ivora Kruljca. Inspiriran tekstovima s portala, ali i vlastitim opažanjima, Ivor u svojoj poeziji radničke tematike na svima jasnom jeziku ispisuje kroniku suvremenog doba. U novoj RADničkoj STIHiji Ivor je zaželio dobrodošlicu stranim radnicima u Hrvatskoj, a uz to u svom...
10.02. Bez evaluacije nema (dobre) redistribucije: slučaj mjere roditelj odgojitelj
Promjena mjere roditelj odgojitelj u gradu Zagrebu podigla je veliku buru. Naš Nikola Buković analizira greške u koracima nove zagrebačke vlasti i pouke o evaluaciji socijalnih mjera koje se iz slučaja restrukturiranja mjere roditelj odgojitelj mogu izvući.
01.02. I sportaši štrajkaju, zar ne?
Početak američke bejzbolske sezone u travnju neizvjestan je. Novi kolektivni ugovor između igrača i vlasnika ekipa još uvijek nije potpisan, a odgovore na pitanja kako izgleda kolektivno pregovaranje u jednom od najpopularnijih američkih sportova i zašto je moguće da prvi put u 119 godina liga ne započne na vrijeme donosi...
26.01. Dekriminalizacija solidarnosti bez „ali“
“Rješavanje nehumanog tretmana izbjeglica kao, recimo to bez imalo ustezanja, prvorazredne civilizacijske sramote neće se riješiti bez suradnje svih europskih država”, piše naš Mateo Ivčević u tekstu o obratu u pravnom tretiranju pomoći izbjeglicama u nekim europskim zemljama.
18.01. Važno je pružiti priliku - svaki pojedinac može puno
“Poslodavci u Hrvatskoj još uvijek radije plaćaju mjesečnu naknadu od 1.125 kuna, odnosno godišnju naknadu od 13.500 tisuća kuna nego da zaposle jednu osobu s invaliditetom”, pokazuju podaci Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Iskustva traženja posla osoba s invaliditetom donosi nam Martin Kilić.