01.09. Radnici prosvjeduju u Egiptu, Čileu, Argentini, Šri Lanci, Portugalu
Na granici sa Sudanom u kolonama u pomoć pozivaju, prosvjeduju i ginu vozači kamiona iz Egipta. U Čileu i Argentini štrajkaju učitelji i učiteljice. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu štrajkova i prosvjeda za kolovoz.
31.07. Radnice prosvjeduju u Peruu, Keniji, Italiji, Izraelu, Šri Lanci, Kini
Protiv režima prosvjeduju i pod policijskim pendrekom ginu radnici i radnice u Peruu i Keniji. U Italiji je štrajkalo deset tisuća radnika u zračnim lukama, u Šri Lanci se zdravstvene radnice bore protiv privatizacije. Sve ovo i više čitajte u našem kratku pregledu štrajkova i prosvjeda za srpanj. Ovo nam...
13.07. Publikacija “Klima i rad”: Pravedna tranzicija mora biti polje djelovanja sindikata
U utorak je u Zagrebu predstavljena publikacija Klima i rad: Prilagodbe radnih mjesta i radnika na klimatsku krizu autorice Ana-Marie Boromise čiju je izradu naručio Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Nemamo previše vremena za djelovanje, a najviše će nastradati oni najranjiviji, istaknuto je, između ostaloga, na predstavljanju publikacije.
30.06. Radnici prosvjeduju u Iranu, Bangladešu, Portugalu, Nigeriji, Izraelu, Venezueli
U Venezueli prosvjedi zbog uhićenja trojice rudara koji su organizirali štrajk u tvornici Sidor Steel, u Bangladešu glas dižu tekstilni radnici i radnice, zbog ubojstva sindikalnog vođe Shahidula Islama. U Nigeriji štrajkaju vozači Bolta i Ubera. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda i štrajkova u lipnju.
22.06. Apatija – riječ koja najbolje opisuje ostatke hrvatske tekstilne industrije
Cijena odjevnog predmeta govori da je riječ o predmetu bez vrijednosti, za brzu potrošnju i lako odbacivanje. Uz to su radnice tekstilne industrije među najslabije plaćenima na svijetu – na reklame se troši 12 posto cijene proizvoda, dok plaće radnica čine tek 1,8 posto cijene proizvoda. Piše Matea Grgurinović.
16.06. Predstavljanje rezultata istraživanja “Tekstilna industrija Osijeka: poboljšanjem uvjeta rada ka održivoj domaćoj tekstilnoj industriji”
08.06. Nešto je trulo u City Connectu
O tome da se u City Connectu, kontakt centru u vlasništvu Transcoma gazi po radnicima, osobito po onima koji su se usudili sindikalno organizirati već smo pisali, no situacija je proljetos eskalirala otpuštanjem članova sindikata i zabranom pojavljivanja na radnom mjestu sindikalnom povjereniku Igoru Čudiću.
31.05. Radnice prosvjeduju u Angoli, Iranu, Palestini, Sloveniji, Cipru
U Iranu i dalje traju štrajkovi i prosvjedi – bune se penzionerke, vatrogasci, radnice i radnici na poljima prirodnog plina. Osobni asistenti i asistentkinje u Sloveniji prvi put u povijesti stupili su u štrajk. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda i štrajkova u maju.
12.05. Zdravstveni sustav ne čine samo liječnici: prosvjed radnika u zdravstvu
„Sustav ne treba ministre, nego radnike. Radnici su svi: nosači, kuhari, servirke, medicinske sestre, primalje“, rekla je Brankica Grgurić iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara na jučerašnjem prosvjedu radnika u zdravstvu na zagrebačkom Zrinjevcu. Tamo je bila i naša Lucija Makovica.
10.05. Štrajk vozača kamiona u Gräfenhausenu: solidarno do pobjede
“Tretirani su kao životinje te su se borili kao lavovi” – tako nizozemski sindikalac Edwin Atema opisuje stotinjak vozača kamiona uglavnom iz istočne Europe koji su proteklog mjeseca štrajkali zbog neisplate plaća. Piše Sandra Kasunić.
01.05. Radnici prosvjeduju u Iranu, Nigeriji, Latviji, Urugvaju, Sjevernom moru
Radnici i radnice naftne industrije štrajkaju u Iranu, Nigeriji, Sjevernom moru. U Latviji je štrajkalo dvadeset tisuća učitelja i učiteljica. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda i štrajkova u travnju.
31.03. Radnici prosvjeduju u Boliviji, Velikoj Britaniji, Indiji, Šri Lanci, Novom Zelandu
U Boliviji i Novom Zelandu učionice prazne. U Indiji, brojni štrajkovi, a među njima i pobjeda poljoprivrednika i poljoprivrednica nakon šest dana marša i sto kilometara propješačenih prema Mumbaiju. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda i štrajkova u ožujku.
10.03. Nema mira u avioindustriji
Nakon turbulentne jeseni, očekuje nas i turbulentno proljeće u avioindustriji. Piše Martina Domladovac.
28.02. Radnici prosvjeduju u Indiji, Maleziji, Grčkoj, Velikoj Britaniji, Maroku
Veljača u sebi nosi najmanje dana, ali popis radničkih akcija i ovoga je mjeseca dug. Oko milijun administrativnih radnika i radnica štrajkalo je u Zapadnom Bengalu u Indiji, a s radom se pošteno zastalo i na svih 150 britanskih sveučilišta. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda...
14.02. I'm Holding on
Zagrebački holding firma je u gradskom vlasništvu koja definitivno zaokuplja najveću pažnju javnosti, a radnici ovog najvećeg zagrebačkog poduzeća često se svode pod zajednički nazivnik „uhljebi“, iako oni pružaju vitalne usluge za funkcioniranje grada. U idućim mjesecima na Radničkim pravima čitajte seriju tekstova upravo o njima – radnicima i radnicama...
02.02. Radnice prosvjeduju u Peruu, Izraelu, Libanonu, Turskoj, SAD-u
Nova godina, borbe stare – u Libanonu štrajkaju učiteljice i radnici telekomunikacijskih kompanija, u Turskoj platformski dostavljači traže veća prava, a u New Yorku su se za bolje uvjete rada izborile medicinske sestre. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda i štrajkova u siječnju.
16.01. Transnacionalne migracije u Srednjoj i Istočnoj Europi iz intersekcijskih perspektiva rase, roda, klase i državljanstva – ELMO-va serija
02.01. Radnici prosvjeduju u Indiji, Iranu, Škotskoj, Rusiji, Turskoj, Cipru
U mjesecu u kojem katolici slave rođenje Isusa, u Škotskoj štrajkaju radnici koji se brinu za smrt običnog čovjeka – izrađivači ljesova. Više od tri mjeseca štrajka se i diljem Irana, a u Turskoj kontru Erdoğanovim zabranama udaraju metalski radnici. Sve ovo i više čitajte u našem kratkom pregledu prosvjeda...
16.12. Roditelji njegovatelji: “Prije će mi dijete osijedjeti nego dočekati svoja prava”
Kako se brine o najranjivijim skupinama društva puno govori o nekoj državi. Koliko se Hrvatska o njima brine pokazuje podatak da osobe s invaliditetom i obitelji djece s teškoćama u razvoju 11 godina čekaju Zakon o inkluzivnom dodatku koji bi im omogućio malčice sigurniji život.
14.12. Radnici zagrebačke Čistoće traže izjednačavanje plaće s ostalim radnicima ZG Holdinga
“Gospodo, bez zadovoljnih radnika nećete ni vi imati zadovoljstva“, poručili su radnici zagrebačke Čistoće na prosvjedu prošle srijede, na kojem je bila i naša Sara Panjkota.